Polska coraz bliżej wyboru dostawcy technologii jądrowej – decyzja zapadnie w październiku

Amerykanie złożyli długo oczekiwaną ofertę budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Teraz rząd musi podjąć decyzję o wyborze jednej oferty spośród trzech, zaproponowanych przez Francję, Koreę Południową i USA. Decyzja ma zapaść w październiku 2022 roku.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

12 września br. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński oraz prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik przekazali minister klimatu i środowiska Annie Moskwie „Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze cywilnej energetyki jądrowej”. Opracowanie to dwustronna mapa drogowa realizacji budowy sześciu reaktorów opartych o amerykańską technologię.

Raport stanowi wypełnienie zobowiązania wynikającego z polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej o współpracy w zakresie cywilnej energetyki jądrowej podpisanej w październiku 2020 roku. W celu przygotowania raportu amerykańskie firmy Westinghouse i Bechtel przeprowadziły badania dopasowania technologii AP1000 do oczekiwań Polskiego Programu Energetyki Jądrowej i Polskich Elektrowni Jądrowych jako inwestora w budowę elektrowni jądrowej w Polsce.

Raport zostanie uwzględniony przez rząd w trakcie podejmowania kluczowych decyzji dotyczących technologii jesienią tego roku. Wykorzystanie energii jądrowej w Polsce w znaczący sposób przyczyni się do zmniejszenia ilości emitowanych emisji, rozwoju społeczno-gospodarczego i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, co stanowi największy priorytet ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Anna Moskwa - Minister Klimatu i Środowiska

Decyzja w październiku 

Zgodnie z harmonogramem zawartym w programie polskiej energetyki jądrowej (PPEJ), decyzja o wyborze dostawcy technologii powinna zapaść do końca 2022 roku. Moskwa poinformowała, że rząd podejmie decyzję już w październiku. 

Celem PPEJ jest budowa oraz oddanie do eksploatacji w Polsce elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III (+).

W grudniu 2021 roku Polskie Elektrownie Jądrowe ogłosiły preferowaną lokalizację pierwszej inwestycji – wybór padł na „Lubiatowo-Kopalino”. W marcu 2022 roku spółka złożyła na ręce Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska raport środowiskowy, co stanowi ważny krok w kierunku uzyskania pozwolenia na budowę. W związku z przyspieszeniem pracy nad budową elektrowni, wiosną 2022 roku PEJ zorganizował szereg spotkań zarówno z mieszkańcami gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa, jak i samorządami. 

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Twitter, PPEJ

Zobacz również