Polska dopłaca, a bogatsze kraje oszczędzają! Co planują Hiszpania, Francja i Włochy?

W momencie, gdy rząd proponuje kolejne dodatki dla odbiorców końcowych i przymierza się do zamrożenia cen prądu, inne kraje UE szykują strategie oszczędzania energii. Jaką receptę na kryzys energetyczny mają Hiszpania, Francja i Włochy?

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej, od początku 2022 r. w Polsce można ubiegać się o dodatek osłonowy. Wypłacanie dodatku osłonowego pochłonęło już 4,5 mld zł z budżetu państwa. Rząd przeforsował także wsparcie dla ogrzewających węglem w postaci dodatku węglowego. Dodatek węglowy ma stanowić wydatek rzędu 11 mld zł. Rząd zapowiedział także dodatek do inncyh źródeł ogrzewania - to wsparcie będzie kosztowało około 9 mld zł.

To jeszcze nie koniec. Od Minister Klimatu i Środowiska usłyszeliśmy również, że rząd rozważa zamrożenie cen prądu w 2023 r. Taka strategia walki z kryzysem energetycznym wydaje się mało rozsądna, a zwłaszcza, że inne kraje Unii Europejskiej zamiast dodatków przygotowują plany oszczędzania energii. Jak do sezonu grzewczego, czyli punktu kulminacyjnego kryzysu energetycznego szykują się Hiszpania, Francja i Włochy?

Oszczędzanie energii w Hiszpanii - wysokie kary

Portal CIRE.PL informuje, że w Hiszpanii od 10 sierpnia 2022 r. obowiązują przepisy dotyczące oszczędzania energii w obiektach użyteczności publicznej. Za lekceważenie nowego prawa przewidziano bardzo surowe sankcje. Nowa regulacja będzie obowiązywała do 1 listopada 2023 r. Kary za jej lekceważenie będą podzielone na trzy kategorie. Wykroczenia lekkie wiążą się z koniecznością zapłacenia 600 tys. euro kary. Wykroczenia ciężkie to już kara w wysokości do 6 mln euro. Nawet 100 mln euro mogą zapłacić placówki handlu, kultury, turystyki, a także operatorzy budynków publicznych, dworców kolejowych i autobusowych za bardzo ciężkie wykroczenia.

Hiszpania - co stanowią nowe przepisy

CIRE.PL podaje, że nowe przepisy nakazują obiektom użyteczności publicznej utrzymanie temperatury maksymalnej w okresie zimowym do 19°C. Z kolei latem minimalną temperaturą w tych placówkach ma być 27°C. Wymaganie będzie także wyposażenie tych budynków w automatycznie zamykające się drzwi chroniące budynek przed utratą ciepła/chłodu.

Ograniczenie zużycia energii we Francji

14 lipca 2022 r. prezydent Francji Emmanuel Macron w dniu narodowego święta Francji ogłosił plan dotyczący ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Zużycie energii we Francji spaść w 2024 r. o 10 proc. względem 2019 r.

Francuski plan oszczędzania energii zakłada także zakaz pozostawiania włączonych neonów i innych dekoracji świetlnych na noc. Będą mogły być one włączone tylko w godzinach otwarcia sklepu, teatru czy kina. Analogicznie jak w Hiszpanii, Francja chce ograniczyć ogrzewanie maksymalnie do 19°C. Minimalna temperatura chłodzenia ma wynosić 26°C.

Ogólnie do 2050 r. Francja planuje ograniczenie zużycia energii o 40 proc. Jak czytamy na portalu EURACTIV, jesienią we Francji ma zostać wprowadzony do parlamentu projekt ustawy o przyspieszeniu transformacji energetycznej. Z kolei koncern EDF ma poczynić dodatkowe duże inwestycje w rozwój swojej infrastruktury jądrowej.

Oszczędzają również Włochy

W budynkach publicznych we Włoszech klimatyzatory również nie mogą chłodzić powietrza poniżej 27 stopni. Podobne obostrzenia będą obowiązywały tam zimą - maksymalna temperatura, do której będzie można ogrzewać ma wynieść 19 stopni Celsjusza. We Włoszech osoby, które złamią te zasady będą narażone na wysokie grzywny w wysokości od 500 do 3000 euro.

Enea zachęca do oszczędzania energii

Oszczędzanie jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla naszego portfela. Do oszczędzania energii zachęca także polska spółka Enea. Firma zachęca m.in. do wyłączania światła po wyjściu z pomieszczenia, korzystania ze światła dziennego, a także korzystania z energooszczędnych żarówek. Są to jednak tylko wskazówki publikowane przez pojedyncze firmy. Brakuje natomiast jasnego sygnału ze storny Państwa dotyczącego oszczędzania energii. Takim sygnałem byłoby wprowadzenie np. ograniczeń temperaturowych w budynkach użyteczności publicznej.

Źródło: CIRE.PL, EURACTIV, THE LOCAL, Enea

Zobacz również