W poprzednich latach podczas wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, wyraźnie było podkreślane to, że Polska stara się utrzymać znaczny udział węgla w miksie energetycznym. Inwestycje w odnawialne źródła energii kojarzone były z drogimi inwestycjami, na które Polska musi jeszcze poczekać. Dziś sytuacja się odwraca, nie możemy czekać i faktycznie coraz większy nacisk stawiany jest na OZE. Realia się zmieniają, a w tym momencie nie stać Polski na to, żeby nie rozwijać OZE, co wyraźnie podkreślił premier podczas expose.

Zapowiedziane zostały potężne inwestycje w energetykę odnawialną i konwencjonalną, a także budowa Baltic pipe, która ma stać się symbolicznym końcem uzależnienia Polski od dostaw gazu ze wschodu i przynieść tym samym normalność w bezpieczeństwie energetycznym Polski.

Nacisk na odnawialne źródła energii

Realia się zmieniają i Polska musi coraz więcej stawiać na odnawialne źródła energii. To nie tylko względy regulacyjne w Unii Europejskiej, ale przede wszystkim walka o czyste środowisko i… względy finansowe.

Kiedyś nie było nas stać na rozwijanie źródeł odnawialnych, a teraz nie stać nas na to żeby ich nie rozwijać, także dlatego że może to dać potężny impuls rozwojowy dla polskiego przemysłu – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas expose

Energetyka prosumencka, fotowoltaika, program budowy farm wiatrowych na morzu, elektromobilność a także elektrownie jądrowe, to nie tylko programy energetyczne, ale także gospodarcze. Na takich inwestycjach skorzysta polski przemysł stoczniowy, metalowy, hutniczy, mechaniki precyzyjnej czy też polskie porty morskie.

Chcemy Polski wielkich projektów infrastrukturalnych, które uczynią z naszego kraju jedno z kluczowych centrów transportowych i energetycznych Europy – powiedział premier Morawiecki

Nowa funkcja rządowa

Do zadań specjalnych w strefie odnawialnych źródeł energii, zostanie powołana nowa funkcja rządowa – pełnomocnika ds. OZE. Na razie premier nie wspomniał kto mógłby ją pełnić.

Do pełnego wykorzystania tego ogromnego potencjału, który można porównać z największymi przedwojennymi programami rozwojowymi, powołamy w rządzie funkcję pełnomocnika do spraw odnawialnych źródeł energii.- powiedział premier Mateusz Morawiecki

Rozwój fotowoltaiki

Premier zwrócił także uwagę na ogromny potencjał i rozwój fotowoltaiki w Polsce.

Już dziś wytwarzamy z energii słonecznej kilkadziesiąt razy więcej prądu niż kilka lat temu. Łączna moc to 1,5 GW. Za tymi danymi stoi 100 000 prosumentów, dzięki którym nasza energetyka się zazielenia. – powiedział premier

Mniej plastiku

Czyste środowisko to nie tylko energetyka, ale także produkowane odpady. W myśl o wzięciu odpowiedzialności za ich wytwarzanie, premier zapowiedział wprowadzenie kaucji na jednorazowe plastikowe butelki, a także szereg programów redukujących zużycie plastiku.

Elektromobilność

Według premiera, Polska jest w wielu obszarach bardziej ekologiczna niż mogłoby się wydawać. Około 3 miliony Polaków jeździ samochodami na gaz, rozwijany jest program elektromobilności, a to procesy, które wymagają wsparcia. W związku z tym, w tej kadencji rządu mają być zapowiedziane nowe ulgi dla osób korzystających z przyjaznych środowisku form transportu. Czysty transport ma być dobry zarówno z perspektywy środowiska jak i finansowej.

Czysty transport ma być dobry dla przyrody i dobry dla naszych portfeli – powiedział premier Morawiecki

Brak zgody na dyskryminację

Polski rząd nie godzi się na wszystkie aspekty, które nakładane są na Polskę przez zewnętrzne regulacje. Premier uznaje za błąd, jeżeli w wyniku regulacji klimatycznych, z Polski i z Unii Europejskiej uciekają miejsca pracy. Uważa także, że regulacje podatkowe muszą wspierać polską energetykę i polską transformację energetyczną.

Nie godzimy się na dyskryminację i nie uwzględnianie naszego punktu wyjścia. Musimy mieć pewne dostawy prądu. Najdroższy jest prąd niedostarczony! To wielki problem dla naszych fabryk, domów i szpitali. Nasza transformacja proklimatyczna musi być bezpieczna i korzystna dla Polski – powiedział premier Morawiecki

Czyste powietrze

Jednym z ważnych elementów poprzedniej kadencji była walka ze smogiem w postaci programu Czyste Powietrze. Choć wciąż wymaga on wielu poprawek, to wiemy, że praca nad nim będzie kontynuowana.

Polacy mają prawo do tego, by ich dzieci oddychały czystym powietrzem. To nie jest ideologia, ale dobro publiczne, które nie zna podziałów politycznych. Będziemy więc dalej intensywnie rozwijać program Czyste Powietrze. – powiedział premier Morawiecki

Oprócz aspektów dotyczących energetyki, premier zapowiedział także korzystne zmiany dla obywateli i biznesu, konkretne działania dla gospodarki i kontynuowanie inwestycji, utrzymanie wzrostu PKB, nowoczesną gospodarkę oraz wsparcie służby zdrowia. Sejm udzielił rządowi premiera Mateusza Morawieckiego wotum zaufania. Expose to dopiero początek. Zobaczymy jak będzie rozwijała się energetyka i gospodarka w kolejnych latach nadchodzącej kadencji!

Redakcja GLOBEnergia