Polska firma wyprodukuje swoją wersje fotowoltaicznych szyb

Jakiś czas temu sporą sensację wzbudził wynalazek amerykańskich naukowców z Michigan University. Mowa tutaj o solarnych oknach, które łączyły w sobie fotowoltaikę i cechy zwykłych szyb. Unikalna konstrukcja pozwalała zarówno na generację energii w słoneczne dni oraz przepuszczanie spektrów światła widocznych dla człowieka.

Duże zainteresowanie ich wynalazkiem szybko udzieliło się naukowcom na całym świecie. Wielu z nich rozpoczęło pracę nad udoskonaloną wersją tego urządzenia oraz różne wariacje na ten temat. Ciekawym rozwiązaniem są też tkz. szyby chromatyczne, które zmieniają swoją przepuszczalność w zależności od promieniowania.

Dzięki temu w przyszłości drapacze chmur mogą stać się niemal samowystarczalne energetycznie.

Co ciekawe, swój sposób na „fotowoltaiczne szyby” zaprezentowała też polska firma ML Systems. Rozwiązanie bazuje na wykorzystaniu jednego z najgłośniejszych odkryć nanotechnologii ostatnich lat – kropki kwantowej.

Image result for window glass

Rewolucję stanowi powłoka z kropek kwantowych, którą stworzyliśmy na szybach. Zamierzamy ją wdrożyć na masową skalę w ciągu dwóch lat. To jest produkt, dzięki któremu nie ma powodu do stosowania normalnych, tradycyjnych szyb budowlanych powiedział w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje prezes zarządu ML System.

Kropki kwantowe to miniaturowe cząstki, zdolne do absorbcji światła słonecznego. Dzięki swojej konstrukcji mogą „przekazywać dalej” pochwycone przez siebie promieniowanie, zmieniając jego długość fali. To pozwala na ich wybiórcze działanie. Do produkcji energii wykorzystają jedynie te spektra światła, których nie można dostrzec gołym okiem. Dzięki temu zbudowana z takiego materiału szyba będzie w pełni przepuszczalna dla zauważalnej „części” światła, a promieniowanie ultrafioletowe lub podczerwone – którego i tak nie dostrzegamy – przekonwertowane na elektryczność.

W obecnym stadium większość wynalazków tego typu nie jest jeszcze opłacalna ekonomicznie. Z drugiej strony naukowcy nie tracą zapału do tworzenia swoich wersji tych urządzeń. Z dużą dozą pewności można powiedzieć, że implementacja tych rozwiązań w budownictwie jest jedynie kwestią czasu.

Źródło: Newseria Innowacje, Ceo.com.pl

 

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia