Polski rząd, tematowi elektrombilności poświęca bardzo dużo uwagi. Plan rozwoju elektromobilności przedstawiony przez resort energii we wrześniu ubiegłego roku zakłada, że do 2025 roku na polskich drogach ma poruszać się aż milion samochodów elektrycznych.

Zaproponowane rozwiązania mają z jednej strony poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju, z drugiej przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczeń emitowanych przez transport. Plan uwzględnia też elektryfikację transportu publicznego.

Aby zachęcić Polaków do transportu elektrycznego, przygotowywane są liczne ulgi, np. zwolnienia z podatku VAT, dopłaty do zakupu elektrycznego pojazdu, zniesienie akcyzy na samochody elektryczne sprowadzane zza granicy.

Teraz, Ministerstwo Energii informuje o tym, że planowana jest współpraca w temacie rozwoju elektromobilności między Polską a Chinami.

Memorandum o współpracy w dziedzinie elektromobilności podpisał szef resortu energii Krzysztof Tchorzewski i przedstawiciel chińskiego ministerstwa przemysłu i technologii informacyjnych Miao Wei  12 kwietnia 2017 roku, o czym poinformowano na oficjalnej stronie Ministerstwa Energii.

Minister Miao Wei i minister Krzysztof Tchórzewski podczas podpisywania Memorandum

Chcemy aktywnie uczestniczyć w globalnej „rewolucji” związanej z rozwojem elektromobilności. Jestem przekonany, że współpraca między Polską i Chinami przyniesie obopólne korzyści. Podpisane dzisiaj Memorandum nadaje ramy współpracy pomiędzy naszymi krajami w tym obszarze. Dostrzegamy ogromny potencjał współpracy z firmami chińskimi zarówno z sektora motoryzacyjnego, jak i firmami produkującymi baterie, magazyny energii oraz z całym sektorem ICT obsługującym sektor motoryzacyjny  – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas podpisania Memorandum.

Podpisane porozumienie stwarza podstawy do współpracy w obszarze elektromobilności m.in. wymiany informacji oraz doświadczeń, organizacji wizyt studyjnych, tworzenia platform współpracy pomiędzy firmami i instytutami badawczymi, ulepszania współpracy technologicznej obejmującej badania i rozwój.

Źródło: Ministerstwo Energii

Redakcja GLOBEnergia