Polska jest jednym z największych rynków energetyki wiatrowej – WYWIAD

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

1048526pan

Firma seebaWIND Service GmbH zwiększyła swoją sprzedaż w roku obrotowym 2014 z 10 do ponad 12 mln euro, a obecnie zarządza około 600 elektrowniami o łącznej mocy jednego gigawata.

 
Jak Pan widzi przyszłość firmy po tak udanym roku obrotowym?
Sewerin Mielimonka: SeebaWIND będzie oczywiście rozwijać się dalej, dlatego też pragniemy wkrótce rozszerzyć naszą działalność w Polsce i we Francji. Właśnie zawieramy pierwsze kontrakty Premium Plus na świadczenie kompleksowych usług serwisowych w Polsce i we Francji. Rosnący popyt i duży potencjał rozwoju rynku energetyki wiatrowej stanowią dobre podstawy do dalszego wzrostu dla naszej firmy. W roku 2015 i 2016 spodziewamy się obrotów na poziomie 15 milionów euro rocznie. Obecnie znajdujemy się w grupie pięciu najlepszych, niezależnych od producenta, firm świadczących usługi serwisowe w Niemczech i jesteśmy pewni, że uda nam się znaleźć w pierwszej trójce. Dzięki wyznaczonym celom sprzedaży może być to możliwe.
Dlaczego chcą Państwo rozwinąć swoją działalność głównie w Polsce?
SM: Polski rynek energii wiatrowej o łącznej mocy zainstalowanej 3,8 gigawatów jest ósmym największym rynkiem wiatrowym w Europie. Przewiduje się, że energia wiatrowa w Polsce do roku 2020 będzie stanowiła około połowy wymaganych dostaw energii ze źródeł odnawialnych. Ten pozytywny rozwój rynku zapewnia atrakcyjne warunki wzrostu również dla seebaWIND. Ponadto mamy już dobre doświadczenia we współpracy z polskimi operatorami farm wiatrowych. Na Pomorzu Zachodnim wymieniliśmy w zeszłym roku przekładnie dwóch turbin wiatrowych typu Fuhrländer FL 77 o mocy 1,5 gigawata każda. Pomimo trudnych warunków prace remontowe udało się wykonać w rekordowym czasie zaledwie trzech dni. W ten sposób pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniom logistycznym w Polsce, a także wykonywać efektywny serwis za granicą.
Co sprawia, że seebaWIND jest szczególnie atrakcyjna dla polskich przedsiębiorców i operatorów?
SM: Dzięki naszym szerokim kontaktom w branży w Polsce, naszej znajomości specyficznych wymagań krajowych i wiedzy naszych pracowników jesteśmy w stanie zapewnić profesjonalny serwis urządzeń na najwyższym poziomie. W ramach naszych umów serwisowych zapewniamy kompleksowy serwis, który obejmuje zarówno konserwację i zdalny nadzór, jak również optymalizację lokalizacji i dostawę dużych elementów oraz inteligentne oprogramowanie WINTELL®. Ponadto, jako nowy partner dystrybucyjny duńskiego producenta Mita-Teknik, dystrybuujemy części zamienne i jednostki sterowania do operatorów farm wiatrowych i firm serwisowych, zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Dzięki temu posiadamy kompetencje w zakresie oferowania produktów wysokiej jakości na konkurencyjnych warunkach również na rynku polskim.
Źródło: seebaWIND