Wietrzna pogoda sprzyja produkcji energii elektrycznej. W środę 6. maja, Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce krajów europejskich: na II miejscu pod kątem ilości wyprodukowanej energii z wiatru oraz na VII miejscu pod kątem udziału w produkcji energii elektrycznej.

W sumie w Europie wiatraki dostarczyły 10,2 procent z produkowanej energii elektrycznej, a produkcja wyniosła 625 GWh.

Produkcja

Z danych WindEurope wynika, że przedwczoraj – 6. maja , Polska znalazła się na II miejscu, pod względem ilości energii wyprodukowanej z wiatru, generując 73 GWh energii elektrycznej.

Źródło: WindEurope

Pierwsze miejsce należało do Szwecji, która wyprodukowała 95 GWh, drugie do Polski, która wyprodukowała 73 GWh, a trzecie do Danii, która wyprodukowała 70 GWh.

Kolejne miejsca należały do Hiszpanii, Francji, Austrii, Włoch, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Czołówkę krajów TOP zamknęła Norwegia z 32 GWh wyprodukowanymi z wiatru.

Udział

6. maja, 10,2% energii elektrycznej wyprodukowanej w Europie pochodziło z energii wiatrowej, przy czym 9,4% pochodziło z farm wiatrowych na lądzie (577 GWh) a 0,8% z farm wiatrowych na morzu (48 GWh).

Największy udział w produkcji, który wyniósł 76% miała Dania. Na drugim miejscu znalazła się Irlandia z udziałem 52%, a na trzecim Austria z udziałem na poziomie 32%.

 

Kolejne miejsca należały do Szwecji, Cypru, Litwy, Polski (17%), Grecji, Rumunii oraz Estonii.

Źródło: WindEurope

Redakcja GLOBEnergia