Polska produkcja wież dla Vestas

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Gdańska firma Gdańsk Shipyard Group Towers (GSG Towers) zajmująca się produkcją lądowych i morskich wież wiatrowych, podpisała umowę z wiodącym producentem turbin wiatrowych, duńską firmą Vestas Wind A/S. Kontrakt ma być początkiem długoterminowej współpracy między firmami. Wieże produkowane będą na terenie Stoczni Gdańsk, a następnie trafią na największą farmę wiatrową na Ukrainie.

GSG Towers po raz pierwszy będzie współpracować z duńską firmą Vestas Wind A/S, co niewątpliwie jest ogromną szansą rozwoju dla gdańskiej spółki, jako wiodącego producenta konstrukcji wieżowych dla branży energetyki wiatrowej w Europie. Nad przedsięwzięciem będą czuwać specjaliści z obu firm, a gotowy produkt wykorzystany zostanie na największej farmie wiatrowej na Ukrainie. Dlatego też obu firmom zależy na jak najlepszym wykonaniu powierzonego im zadania oraz na zrealizowaniu inwestycji w terminie.
Podpisany kontrakt zakłada wyprodukowanie 35 w pełni wyposażonych wież wiatrowych, których wysokość ma być równa 94 m, natomiast szerokość przy podstawie ma wynosić 4,3 m. Każda wieża będzie ważyć około 200 ton.
Realizacja zamówienia ma zostać rozpoczęta w maju tego roku i odbywać się będzie w zmodernizowanej linii technologicznej do budowy wież, mieszczącej się w hali K1 Stoczni Gdańsk. Gotowe wieże zostaną przetransportowane bezpośrednio na Ukrainę, gdzie w rejonie Zaporozhye, zostaną wykorzystane na farmie wiatrowej o mocy 105 MW.
Źródło:
Rynek Energii Odnawialnej