Polsce fotowoltaika w ostatnich czasach zdecydowanie rośnie jak na drożdżach. Działania  wspierające prosumentów takie jak na przykład wdrożenie programu Mój Prąd, na pewno się do tego przyczyniły. Okazuje się, że w skali Europy, dynamika rozwoju polskiej fotowoltaiki jest bardziej znacząca niż się spodziewaliśmy. Według EU SOLAR MARKET Polska to solarna niespodzianka 2019 z piątą pozycją na liście krajów TOP.

Solarni Liderzy

Rynek solarny w kończącej się już dekadzie był w większości zdominowany przez Niemcy, choć przez 3 lata musiały oddać Wielkiej Brytanii zwycięską pozycję. W tym roku przyszedł czas na całkiem nowego lidera! Hiszpania zostawiła inne kraje daleko w tyle przyłączając do sieci ponad 4,5 GW. Oznacza to, że Hiszpania w 2019 roku zainstalowała przeszło 16 razy więcej mocy niż w 2018 roku.

Mimo zwolnienia pierwszego miejsca, Niemcy wciąż utrzymują się w czołówce z mocą zainstalowaną wynoszącą prawie 4 GW i przyrostem wynoszącym nieco ponad 1 GW. 2,5 GW instalacji PV podłączonych do sieci i również gigawatowy przyrost to wynik Holandii z trzeciego miejsca.

Porównanie mocy zainstalowanych w 2018 i 2019 w topowych krajach Unii Europejskiej, źródło: EU Market Outlook

Solarna niespodzianka

Dla obserwatorów europejskiego rynku fotowoltaicznego, wielkim zaskoczeniem jest tak wysoka pozycja Polski w rankingu krajów TOP. Według danych EU SOLAR MARKET, moc zainstalowana w Polsce w 2019 roku wynosi 784 MW, czyli prawie czterokrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

Z analizy redakcyjnej wynika, że są to szacunki wstępnie podsumowujące cały rok – razem z grudniem. Według danych Polskich Sieci Energetycznych i stanu na 1 grudnia 2019 roku, 11 miesięcy przyniosło 714 MW nowych mocy. We wrześniu instalowano 2,2 MW, a w październiku i listopadzie prawie 3 MW dziennie. W związku z tym założenie, że do końca roku moc zainstalowana z PV w Polsce będzie wynosić 784 MW może być całkiem słuszne. W takim wypadku, w grudniu musiałoby być instalowane 2,25 MW dziennie, co jest wielce prawdopodobne.

Boom na fotowoltaikę

Według raportu, prawdziwy boom na fotowoltaikę rozpoczął się właśnie w 2019 roku, co oczywiście jest prawdą! W październiku tego roku, udało się przekroczyć 1 GW. Większość instalacji w Polsce stanowią mikroinstalacje – poniżej 50 kW. Czynnikami, które wspomogły rozwój fotowoltaiki w 2019 roku zdecydowanie były: Program Mój Prąd, ujednolicenie podatku Vat na PV bez względu na lokalizację oraz dołączenie przedsiębiorców do grona prosumentów.

Jaki będzie rok 2020 dla fotowoltaiki?

Idealnym miejscem, by zastanowić się jak będzie wyglądał dla fotowoltaiki rok 2020 jest Forum Solar+. Spotkanie zostanie w pełni poświęcone branży fotowoltaicznej i zagadnieniom magazynowania energii. To forum wymiany doświadczeń, analizy zmian prawnych, aktualne ceny, nowości technologiczne, konkretne porady dla inwestorów i instalatorów.

Poruszymy ważne aspekty rynkowe dotyczące fotowoltaiki w Polsce. Porozmawiamy o tym, co się stanie z dotacjami na domową fotowoltaikę, o blokadzie wzrostu cen energii, sposobach zarządzania energią z PV czy też kosztami energii w domu i firmie. Porozmawiaj z nami na XI Ogólnopolskim FORUM FOTOWOLTAIKI I MAGAZYNOWANIA ENERGII SOLAR+. Udział w forum jest bezpłatny – zarejestruj się już dziś!

XI Ogólnopolskie Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii
GDZIE: Kielce, Targi Kielce S.A. ul. Zakładowa 1
KIEDY: 26.02.2020
OFICJALNA STRONA WYDARZENIA: https://globenergia.pl/wydarzenia/forumsolar/

Redakcja GLOBEnergia