Polska spółka oddała do użytku farmę wiatrową o mocy 121 MW!

wiatrak, człowiek

Na Nizinie Północnomazowieckiej pojawiła się jedna z największych farm wiatrowych w Polsce – elektrownia wiatrowa Dębsk. Jej moc wynosi 121 MW i składa się na nią 55 turbin.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

wiatrak, człowiek

Podziel się

Rozpoczęcie budowy inwestycji nastąpiło w połowie 2020 roku. Polska spółka energetyczna Polenergia poinformowała, że moc jednostkowa każdej turbiny wynosi 2,2 MW. Dostarczył je duński producent Vestas. Piętnaście turbin wiatrowych zbudowanych zostało na terenie gminy Kuczbork-Osada, a pozostałe 40 na terenie gminy Żuromin. Gondola wiatraka zamontowana jest na wysokości 120 m, natomiast średnica łopat wiatraka to 110 m. Łącznie daje to wysokość 175 m.

Dostawcą turbin i podmiotem świadczącym usługi serwisu technicznego przez okres 30 lat od chwili uruchomienia FW Dębsk jest Vestas. Wykonawcą kompleksowych robót budowlanych związanych z fundamentami pod turbiny wiatrowe, przystosowaniem dróg dojazdowych dla transportu ponadgabarytowego, modernizacją istniejących dróg, budową dróg serwisowych oraz platform montażowych było konsorcjum utworzone przez ONDE oraz ERBUD - czytamy w komunikacie. 

Szacowana roczna produkcja elektrowni Dębsk wyniesie około 366 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 183 tysięcy gospodarstw domowych. Oznacza to, że wszystkie gospodarstwa domowe w powiatach takich jak ciechanowski, mławski, płoński, pułtuski oraz żuromiński w całości mogą być zasilane czystą energią z wiatru. Pracując z pełną mocą, w ciągu zaledwie minuty, elektrownia wyprodukuje energię elektryczną potrzebną w ciągu roku dla jednego gospodarstwo domowego.

W 2019 roku FW Dębsk uzyskała gwarantowane wsparcie w postaci kontraktu różnicowego dla części produkcji w ramach systemu aukcyjnego, które pozwoli dodatkowo na optymalizację jej rentowności.

Największa farma wiatrowa w Polsce

Farma wiatrowa Dębsk to największa lądowa inwestycja OZE w historii Polenergia i i zarazem jedna z największych farm wiatrowych w Polsce. Elektrownia pozwoli w ciągu roku uniknąć emisji do atmosfery zanieczyszczeń na poziomie wynoszącym 318 tysięcy ton CO2, 299 ton SO2, 302 tony NOx, 106 ton CO oraz 18 ton pyłów. Inwestycja pozwoli też ograniczyć zużycie węgla kamiennego aż o 168 tysięcy ton rocznie, co realnie zmienia krajowy rynek energetyczny i rozwija zeroemisyjną gospodarkę w pełni opartą na OZE.

Otwarcie farmy zbiega się z procedowaniem przepisów mających uwolnić potencjał sektora onshore w Polsce. Chodzi o ustawę odległościową, która według obecnych propozycji zakłada wprowadzenie minimalnej odległości 700 metrów wiatraków od zabudowań. Jednocześnie projekt liberalizacji ma odblokować rozwój budownictwa mieszkalnego wokół elektrowni wiatrowych, co jest obecnie uciążliwe dla mieszkańców gmin, gdzie powstały wiatraki. Decyzja o ulokowaniu farmy wiatrowej będzie uzależniona od miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP). 

Źródło: Polenergia, Twitter, własne

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia