Polska spółka otrzyma 2 mld zł na modernizację sieci dystrybucyjnej

Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczy 2 mld zł na modernizację infrastruktury sieci do dystrybucji energii elektrycznej w Polsce. Potrzebne inwestycje umożliwią dalszą integrację OZE z siecią.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Przedstawiciele polskiej spółki państwowej PGE Polska Grupa Energetyczna podpisali umowę na finansowanie, którego bezpośrednim beneficjentem finansowania będzie PGE Dystrybucja – spółka odpowiedzialna za segment dystrybucji.

Inwestycje w sieć dystrybucyjną

Jak czytamy w komunikacie, środki zostaną zainwestowane w transformatory, łączność cyfrową, magazyny energii oraz nowoczesne opomiarowanie. Realizacja inwestycji zaplanowana jest na lata 2022-2025.

Współpraca PGE z EBI to dobry przykład dla wszystkich instytucji finansowych w Polsce, jak finansować transformację energetyczną. Pamiętajmy, że transformacja energetyki to nie tylko realizacja celów klimatycznych, ale również zapewnienie bezpieczeństwa i niezależności polskiej energetyki. Niezbędnym elementem realizacji tej strategii są inwestycje w sieć dystrybucyjną.

Mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE

Europejski Bank Inwestycyjny jest jednym z najważniejszych na świecie podmiotów finansujących działania w dziedzinie klimatu i zrównoważenia środowiskowego. W 2021 roku udział inwestycji EBI przeznaczonych na działania w dziedzinie klimatu i zrównoważenia środowiskowego wzrósł do 27,6 mld euro. Polska w 2021 roku była największym beneficjentem finansowania regionów spójności przez Grupę EBI – finansowanie to wyniosło 4,5 mld euro. 23 proc. tego finansowania zasiliło zrównoważoną transformację energetyczną w Polsce.

Projekty inwestycyjne PGE będą realizowane w województwach objętych polityką spójności UE, wzmacniając rynek pracy w tych regionach. Są to województwa: małopolskie, warmińsko-mazurskie, łódzkie, świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie, podlaskie i mazowieckie.

Strategia PGE

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem energetycznym oraz producentem zielonej energii w Polsce. Plan inwestycyjny obejmuje m.in. budowę największych w kraju elektrowni wiatrowych na Bałtyku. Do 2030 roku mają powstać dwie morskie farmy PGE o łącznej mocy 2,5 GW oraz co najmniej 1 GW po 2030 roku. Strategicznym celem PGE jest posiadanie co najmniej 6,5 GW mocy zainstalowanej w tej technologii do 2040 roku. Do 2030 roku Grupa PGE wybuduje także 3 GW nowych mocy w fotowoltaice, rozbuduje portfel lądowych farm wiatrowych o co najmniej 1 GW, jak również wybuduje co najmniej 800 MW magazynów energii.

W ubiegłym roku PGE Dystrybucja przyłączyła do zarządzanej sieci blisko 1 GW mocy pochodzącej z OZE, w efekcie podwajając liczbę prosumentów. Wydane przez spółkę warunki przyłączenia instalacji otrzymało ponad 157 tys. odbiorców, co podwaja liczbę dotychczasowych prosumentów w sieci operatora. Przyłączonych przed końcem roku zostało niewiele mniej, bo ponad 141 tys. mikroinstalacji OZE.

Źródło: EIB

Zobacz również