Jak co roku 15 czerwca w wielu zakątkach globu obchodziliśmy Światowy Dzień Wiatru.

Z tej okazji w ponad 25 krajach na 5 kontynentach zaplanowanych zostało tysiące wydarzeń. Dzień Wiatru nie ominął także Polski. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zorganizowało happening przed Sejmem, podczas którego można było zapoznać się z działaniem wiatraków, zaczerpnąć informacji dotyczących energetyki wiatrowej w Polsce oraz otrzymać materiały na ten temat. Dzień Wiatru był obchodzony już po raz piąty.

Święto wiatru stanowi ogólnoświatową kampanię na rzecz promocji odnawialnego, czystego i darmowego źródła energii jakim jest wiatr. Organizowane w tym wizyty na farmach wiatrowych, spotkania z ekspertami, warsztaty, konkursy czy koncerty mają przybliżyć uczestnikom tę niezwykłą technologię oraz korzyści jakie możemy czerpać dzięki jej wykorzystaniu.

W Polsce wciąż w niewystarczający sposób wykorzystujemy potencjał wiatru, chociaż energii wiatrowej produkuje się w naszym kraju coraz więcej. „Gdy porównamy udział energii z wiatru w stosunku do całej wytwarzanej energii elektrycznej w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej o podobnym wietrznym potencjale, okazuje się, że Polska pozostaje daleko w tyle. Dla przykładu w Hiszpanii zainstalowanych jest łącznie ponad 20 000 MW energii pochodzącej z elektrowni wiatrowych, w Polsce zaledwie ok. 1 200 MW czyli blisko 20 razy mniej” – podkreśla Janusz Gajowiecki, specjalista ds. Energetyki z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. „Światowy Dzień Wiatru staje się okazją do szerszej dyskusji nad przyszłością energetyczną naszego globu, gdyż świat, Europa, ale i Polska stają przed ważnym wyborem dotyczącym tego, czy będziemy wciąż opierać się na tradycyjnych konwencjonalnych źródłach energii: węglu i ropie naftowej, czy pójdziemy ku rozwojowi energetyki atomowej, a może postawimy na zieloną energię. Warto zadawać takie pytania, zwłaszcza tu przed Sejmem” – dodaje Gajowiecki. Według PSEW w Polsce do roku 2020 w farmach wiatrowych może być zainstalowanych około 13 000 MW mocy czyli ponad 10 razy więcej niż obecnie.

W tym roku w Polsce w ramach Dnia Wiatru zorganizowano konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcie o tematyce związanej z wiatrem, na który napłynęło prawie 150 zgłoszeń, a w głosowaniu na najlepsze zdjęcie wzięło udział niemal 20 000 internautów. W Warszawie przed Sejmem stanęły ogromne dmuchane wiatraki. Każdy zainteresowany, czy to przechodzień, czy to parlamentarzysta zmierzający do Sejmu, mógł przyjść i porozmawiać o energetyce wiatrowej. Wszyscy zostali także obdarowani specjalną ekologiczną ulotką przygotowaną na Światowy Dzień Wiatru, kryjącą w sobie niespodziankę w postaci nasion, z których, po przykryciu ulotki warstwą ziemi i podlaniu wodą, wyrosną kwiaty. Nie zapomniano też o najmłodszych zwolennikach energii z wiatru – wszystkie dzieci otrzymały w prezencie różnokolorowe wiatraczki, których furkot w niedługim czasie wypełnił przestrzeń wokół trzech ogromnych dmuchanych turbin.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej