Badania w Krakowie

Panele fotowoltaiczne są już jednym z najpopularniejszych źródeł OZE na świecie, także w Polsce. Aktywa słoneczne w naszym kraju przekroczyły już poziom 4,2 GW mocy zainstalowanej. Szacuje się, że w Polsce do 2025 r. łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Polsce może sięgnąć 8 GW, chociaż pojawiają się głosy, że będzie to znacznie więcej. Do 2025 r. zostanie zainstalowanych ponad 420 tys. ton paneli fotowoltaicznych. Średnia żywotność paneli wynosi dziś 20–30 lat. AGH informuje, że w najbliższych latach, w samej Polsce, do utylizacji lub recyklingu może trafić ponad 100 ton zużytych instalacji fotowoltaicznych.

Recykling jest już dziś realizowany na całym świecie, ale nie jest jeszcze na tyle powszechny, by zabezpieczyć odzysk surowców ze wszystkich instalacji. Już teraz z zużytych elementów fotowoltaicznych można odzyskiwać surowce, m.in. aluminium, krzem czy szkło. Dziś metody recyklingu są niekompletne lub mało wydajne i kosztowne.

Prof. dr hab. inż. Marek Cała, Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii z AGH przekonuje, że metody przetwarzania zużytych paneli opracowane wraz z firmą 2loop Tech będą nie tylko w 100 proc. ekologiczne, lecz również efektywne ekonomicznie. Naukowcy chcą odzyskać praktycznie wszystko co możliwe, łącznie z metalami szlachetnymi, takimi jak srebro, w formie umożliwiającej ich ponowne wykorzystanie.

Umowa zawarta pomiędzy podmiotami zakłada opracowanie technologii blisko stuprocentowego recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych. AGH ma za zadanie przeprowadzić badania laboratoryjne oraz opracować metodę przetwarzania paneli. Badania przemysłowe odbywać się będą w Katedrze Inżynierii Środowiska na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii. Prace wdrożeniowe oraz uruchomienie prototypowej linii technologicznej zostaną zrealizowane w zakładzie 2loop Tech w podtoruńskich Czaplach.

Umowa zawarta z końcem kwietnia przewiduje zakończenie badań przemysłowych do października 2022 r., a wdrożenie i uruchomienie linii technologicznej nastąpi do końca 2023 r.

Za kilka lat może być za późno

Prof. Cała podkreśla, że światowa gospodarka już dziś musi podjąć wyzwanie związane z recyklingiem. Twierdzi, że za 5 lub 10 lat będzie już za późno.

– Wierzymy, że Polska może zostać światowym liderem w zakresie recyklingu tego typu instalacji. Mamy know-how, potencjał produkcyjny, korzystne położenie geograficzne i firmy, które chcą zainwestować w opracowanie skutecznych i bezpiecznych ekologicznie technologii – mówi przedstawiciel AGH.

Rynek fotowoltaiki w UE dynamicznie się rozwija. W ciągu dziesięciu lat moc zainstalowana źródeł fotowoltaicznych na Starym Kontynencie wzrosła o około 100 GW i na koniec 2019 r. wynosiła już 130 GW. W 2019 r., według danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), całkowita moc zainstalowana w fotowoltaice w UE wzrosła o 13 proc., a przyrost nowych mocy w 2019 r. był o 87 proc. wyższy niż w 2018 r. Liderami są Hiszpania i Niemcy, które były odpowiedzialne za 50 proc. przyrost mocy instalacji fotowoltaicznych w całej UE w 2019 r.

Źródło: AGH/2loop Tech 

Redakcja GLOBEnergia