Polska w światowym TOP 10! Fotowoltaika najszybciej rozwijającym się źródłem OZE na świecie!

Rok 2021 był niezwykły dla energetyki słonecznej! Mimo wciąż widocznych skutków pandemii w wielu krajach, które doprowadziły do problemów z dostawami produktów fotowoltaicznych, a także podwyżek cen modułów fotowoltaicznych, według danych Solar Power Europe rynek fotowoltaiczny rósł wręcz wykładniczo! W ciągu ostatnich 3 lat - od 2018 roku globalna moc fotowoltaiczna podwoiła się, w kwietniu 2022 roku osiągając poziom 1 TW! Do tego wyniku Polska dołożyła swoją cegiełkę i ze swoim 3,8 GW zainstalowanymi w 2021 r. zamknęła światowe TOP 10!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Europejskie stowarzyszenie energetyki słonecznej SolarPower Europe opracowało raport Energia “Global Market Outlook For Solar Power 2022 - 2026”. Z raportu wynika, że energetyka słoneczna w 2021 roku utrzymała pozycję lidera wśród odnawialnych źródeł energii, stanowiąc ponad połowę z 302 GW mocy ze źródeł odnawialnych zainstalowanych na całym świecie w 2021 r. Jak podaje SolarPower Europe 168 GW mocy zainstalowanej w energetyce słonecznej w 2021 roku, to wynik o ponad 70 GW lepszy od energetyki wiatrowej, która stanęła na drugim miejscu na podium. To również lepszy wynik, niż wszystkie pozostałe odnawialne źródła energii łącznie!

168 GW w fotowoltaice w 2021 roku

Około 168 GW nowych mocy fotowoltaicznych przyłączonych do sieci na całym świecie oznacza 21%-owy wzrost w stosunku do 139,2 GW dodanych w 2020 roku. Taki wynik wcale zresztą nie dziwi. Jak zaznaczają autorzy opracowania, 2021 rok charakteryzował się kolejnymi falami koronawirusa. W połączeniu z realizowanymi programami naprawczymi, a także kryzysem energetycznym, który przyniósł rekordowo wysokie ceny energii elektrycznej w różnych regionach na całym świecie, wielu inwestorów zwróciło się w stronę energetyki słonecznej jako rozwiązania na ich potrzeby energetyczne. 

Po raz kolejny, największym rynkiem na świecie okazały się Chiny, które w 2021 roku osiągnęły 14%-owy wzrost rynku. Rosnącą dynamikę rynku PV odnotowano również w wielu innych krajach i w większości regionów na świecie – w szczególności w USA, Europie i Indiach, które wyjątkowo mocno odczuły COVID-19 w 2020 roku.

Kraje TOP

Większość z 10 największych rynków energii słonecznej w 2021 r. pozostała taka sama jak w 2020 r. Chiny utrzymały pozycję lidera, przyłączając dwukrotnie więcej mocy (54,9 GW) niż drugi co do wielkości rynek - Stany Zjednoczone (27,3 GW) i tyle samo, co pozostałe 5 największych rynków łącznie. W 2021 roku po raz pierwszy segment energetyki rozproszonej przekroczył granicę 50%. Rozproszona energetyka słoneczna stanowiła 29 GW, czyli 53% wszystkich instalacji, z których segment mieszkaniowy odpowiadał za 21,6 GW nowych mocy. Dobre wyniki udało się osiągnąć pomimo niedoborów energii elektrycznej w drugiej połowie 2021 r. i wzrostu cen komponentów fotowoltaicznych. W 2021 roku łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Chinach osiągnęła rekordowy poziom 300 GW.

Stany Zjednoczone - drugi rynek na fotowoltaicznym podium, osiągnęły 42%-owy wzrost rok do roku, który przełożył się na 27,3 GW nowych mocy. Kraj niemalże powtórzył niezwykłą dynamikę wzrostu z 2020 roku, kiedy rynek wzrósł o 43% rok do roku. Podobnie jak w latach ubiegłych większość inwestycji to instalacje wielkoskalowe, których przyłączono rekordowe 19,7 GW, czyli 72% wszystkich instalacji. To nie oznacza jednak, że mniejsze instalacje nie zaznaczyły swojej pozycji na rynku PV! Wyniki sektora mieszkaniowego okazały się rekordowe, a w ciągu ostatniego roku w Stanach przybyło ponad pół miliona instalacji w tym sektorze. Fotowoltaiczną światową czołówkę 2021 zamykają Indie, gdzie w ubiegłym roku zainstalowano 14,2 GW nowych systemów fotowoltaicznych. Mimo tego, że Indiom udało się odzyskać trzecią pozycję w rankingu, kraj dalej boryka się ze swoimi wyzwaniami w postaci niechęci firm dystrybucyjnych do podpisywania umów.

Kraje TOP 10 na światowym rynku fotowoltaicznym, źródło: SolarPower Europe.
Kraje TOP 10 na światowym rynku fotowoltaicznym, źródło: SolarPower Europe.

Kolejne miejsca w globalnym rankingu fotowoltaicznym TOP 10 zajmuje Japonia 6,4 GW nowych mocy, Australia z 6 GW, Niemcy - również 6 GW, Brazylia - 5,5 GW, Hiszpania - 4,8 GW, Korea Południowa - 4,4 GW oraz… POLSKA!

Polska w fotowoltaicznym TOP 10

W 2021 roku Polska zamyka pierwszą dziesiątkę z 3,8 GW nowych mocy w fotowoltaice zainstalowanych w 2021 r. i 56% wzrostem w porównaniu z 2020 r. Jest to pozytywna wiadomość, a jednocześnie niespodzianka, której większość analityków fotowoltaicznych się nie spodziewała. Siłą napędową dla fotowoltaiki w Polsce okazał się segment mikroinstalacji, który cieszył się korzystnym systemem rozliczania wyprodukowanej i pobranej z sieci energii. Jak czytamy w opracowaniu SolarPower Europe, podczas gdy przyszłość rynku mikro w Polsce stała się nieco niepewna w związku ze zmianą systemu rozliczeń, Polska przenosi teraz swoją uwagę na segment wielkoskalowy. Widoczne są już pierwsze wyniki aukcji OZE uruchomionych w ostatnich latach. Dodatkowo, w przeciwieństwie energetyki wiatrowej, wielkoskalowa energetyka słoneczna nie napotyka znaczących barier regulacyjnych. 

Podsumowując, zdaniem ekspertów SolarPower Europe rok 2021 był niezwykłym rokiem dla energii słonecznej, tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę trwałe skutki pandemii w wielu krajach na całym świecie. Podobnie jak w poprzednich latach, wzrost był w dużej mierze prowadzony przez światowego lidera rynku - Chiny, ale wiele krajów wniosło swój wkład, coraz bardziej spoglądając na energię słoneczną jako kluczowe narzędzie do walki ze zmianami klimatu.

Źródło: Global Market Outlook For Solar Power 2022 - 2026, Solarpower Europe.

Zobacz również