Polska wykorzystuje tylko 30 proc. potencjału geotermii

Polska wykorzystuje tylko 30 proc. potencjału geotermalnego – powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska podczas konferencji odbywającej się w zeszłym tygodniu w Toruniu. Wypowiedź ma związek z otwarciem w tym mieście ciepłowni geotermalnej.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Przed konferencją minister Moskwa wzięła udział w otwarciu ciepłowni wykorzystującej ciepło z odwiertów geotermalnych w Toruniu. Pozyskane w ten sposób ciepło zasili kompleks Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, pobliskie sanktuarium, a także wznoszone obecnie muzeum. Od października br. rozpoczęto dostawy ciepła z Geotermii Toruń także do sieci ciepłowniczej zarządzanej przez spółkę PGE Toruń. Ciepłownia geotermalna będzie zasilała system ciepłowniczy z mocą około 18 MW. Oznacza to, że ciepło z geotermii stanowi obecnie 8 proc. ciepła w systemie PGE Toruń. Pozostała ilość ciepła w sieci ciepłowniczej pochodzi z kogeneracyjnej elektrociepłowni gazowej PGE Toruń (91 proc.) i ciepłowni biogazowej (poniżej 1 proc.) należącej do MPO - informuje spółka.

Kluczowe inwestycje w zakresie geotermii

Jak wskazała szefowa resortu, cytowana przez Polską Agencję Prasową, potencjał wykorzystania energii geotermalnej w Polsce obejmuje aż 60 proc. terytorium kraju. Kluczowe są w tym zakresie inwestycje takie jak w Toruniu. Przypomniała, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obecnie w pełni finansuje wykonanie odwiertów poszukiwawczych i rozpoznawczych mających wskazać potencjał geotermalny na danym terenie.

Mapa drogowa dla geotermii

11 maja resort przedstawił “Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce”. Dokument ma pełnić rolę mapy drogowej rozwoju geotermii do 2040 roku, z perspektywą do 2050 roku. Program składa się z dziewięciu punktów, uwzględniających potencjał geotermii płytkiej oraz nisko, średnio- i wysokotemperaturowej, magazynowanie energii, minimalizowanie ryzyka inwestycyjnego oraz proponowane zmiany legislacyjne. Dokument obejmuje również kwestie związane z finansowaniem i koordynacją zadań. Program opiera się na trzech podstawowych filarach: badaniach, wykonywaniu i realizacji instalacji pilotażowych oraz wdrożeniach, jak również edukacji i promocji.

Hub Naukowo-Technologiczno-Biznesowy

W ramach planowanych działań przewidziano wsparcie obszaru związanego z geotermią inżynierską i geotermią płytką poprzez funkcjonowanie i rozwój HUB-u Technologicznego Pomp Ciepła (HTPC) w Miękini oraz programy, takie jak Moje Ciepło czy dalszy rozwój geotermii nisko- i średniotemperaturowej w oparciu o program NFOŚiGW „Udostępnianie wód geotermalnych w Polsce”.

Polska Geotermia Plus

Realizowany jest też program Polska Geotermia Plus. Pod koniec września 2022 roku NFOŚiGW ogłosił nabór wniosków w sprawie wdrożenia geotermii niskotemperaturowej w gminach uzdrowiskowych Krynica – Zdrój i Rabka – Zdrój. NFOŚiGW wesprze przeprowadzenie prac technicznych i robót geologicznych związanych z rozpoznaniem i wykorzystaniem ciepła zmagazynowanego do głębokości 150 m, a także wykonanie instalacji demonstracyjnych wykorzystujących ciepło z wnętrza ziemi wraz z przyłączami do odbiorców ciepła. Dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji obejmie 100 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Budżet na jego realizację ma wynieść do 6 mln zł.

Realizacja programu rozwoju geotermii ma kosztować ponad 49 mld zł do 2050 roku, z czego ponad 12 mld zł ma pochodzić m.in. z budżetu państwa, środków NFOŚiGW, NCBiR, Banku Ochrony Środowiska, Krajowego Planu Odbudowy czy innych środków zagranicznych.

Źródło: Polska Agencja Prasowa/Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Zobacz również