Polska zatrudnia najwięcej specjalistów w europejskiej energetyce słonecznej

fotowoltaika

Według najnowszego raportu „EU Solar Jobs Report 2022” opracowanego przez europejską organizację SolarPower Europe, sektor energetyki słonecznej zatrudniał 466 tys. osób w Unii Europejskiej w 2021 roku, co stanowi roczny wzrost o ponad 30 proc., w porównaniu z 358 tys. w 2020 roku. Co więcej - to Polska zatrudnia najwięcej pracowników na tle Europy.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBENERGIA. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom
fotowoltaika

Podziel się

W 2021 roku Polska, Niemcy, Hiszpania i Holandia były wiodącymi rynkami energetyki słonecznej w UE, na których dominują instalacje dachowe (mikroinstalacje PV). W ubiegłym roku Polska zatrudniała 112 tys. pracowników w pełnym wymiarze pracy. Szczegółowe dane prezentuje poniższy wykres. Polska jest liderem na rynku zatrudnienia pracowników w energetyce słonecznej. 

Źródło: SolarPower Europe

Najwięcej pracowników przy mikroinstalacjach

Najwięcej pracowników jest zatrudnionych w segmencie mikroinstalacji fotowoltaicznych. Obecny ten segment zdominował energetykę słoneczną w Europie. Podobny trend występuje w innych krajach, co przedstawia poniższy wykres. 

Źródło: SolarPower Europe

Net-billing nie zastopuje rozwoju fotowoltaiki

Organizacja przewiduje, że pomimo zakończenia programu wsparcia dla mikroinstalacji PV (system opustów), w świetle kryzysu energetycznego Polska pozostanie znaczącym rynkiem energetyki słonecznej. Będzie też głównym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu miejsc pracy w sektorze energetyki słonecznej w UE. Organizacja przewiduje 103 tys. etatów w scenariuszu średnim w 2026 roku. 

Ambitne cele Unii Europejskiej

W maju 2022 roku Komisja Europejska wyznaczyła cel 750 GW dla energetyki słonecznej na rok 2030, w ramach planów REPowerEU mających na celu uniezależnienie kontynentu od rosyjskiego gazu. W ramach tego "średniego scenariusza" UE będzie potrzebowała ponad 1 mln pracowników sektora solarnego w 2030 roku. Jest to dwa razy więcej niż w 2021 roku. W scenariuszu o zwiększonych ambicjach 1 mln pracowników będzie potrzebny już w 2026 roku, czyli za 4 lata. 

Raport wskazuje też na krytyczne wąskie gardło w kompetencjach niezbędnych do rozwoju energetyki słonecznej w Europie. Organizacja SolarPower Europe wzywa kraje UE do wzmożenia wysiłków w celu oceny krajowych potrzeb w zakresie umiejętności oraz zapewnienia dostępności programów szkoleniowych dla przyszłych pracowników sektora słonecznego. 

SolarPower Europe uruchomi specjalną internetową platformę rekrutacyjną dla pracowników energetyki słonecznej, a także pierwsze w historii europejskie targi pracy w energetyce słonecznej #SolarWorksFair w dniu 1 grudnia 2022 roku.

Źródło: SolarPower Europe

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBENERGIA. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom