Polska zbada wpływ zanieczyszczeń na funkcjonowanie i uzysk z fotowoltaiki


Podziel się
Instalacje fotowoltaiczne, jako że znajdują się pod wpływem czynników atmosferycznych, mogą ulegać zabrudzeniom, które przez ograniczenie światłoprzepuszczalności mogą przyczynić się do spadku wydajności modułów fotowoltaicznych. W przypadku silnych zanieczyszczeń (np. duży kurz, ptasie odchody) panele powinno się umyć, jednak ze względów bezpieczeństwa, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Co jakiś czas pojawiający się deszcz nie zawsze poradzi sobie z dużymi zabrudzeniami.
Wpływ zabrudzeń na funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych jest jednym z wiodących tematów branży fotowoltaicznej. Politechnika Częstochowska wraz z częstochowską spółką Lighthief ruszyła z badaniami nad wpływem zanieczyszczeń osadzających się na instalacjach fotowoltaicznych, na funkcjonowanie i uzysk z instalacji fotowoltaicznych. Będą to pierwsze badania na taką skalę, a zainteresowanie operatorów farm fotowoltaicznych jego wynikami jest znaczne. Zgłaszają się właściciele instalacji i farm z różnych obszarów, posiadających np. instalacje w kopalniach, na fermach drobiu, blisko terenów rolniczych i nadmorskich.
Celem badań nad zabrudzeniami instalacji fotowoltaicznych jest analiza relacji ich funkcjonalności i uzysku z poziomem zabrudzenia powierzchni modułów. Inżynierowie chcą zbadać i oszacować, jak często i czym należy myć instalacje, by nie tracić pieniędzy i energii przez zaburzenia w produkcji prądu wynikające z zabrudzeń. Kolejnym zadaniem będzie zbadanie wpływu podwyższonej temperatury na terenie większych instalacji fotowoltaicznych (wynikający z produkowanego przez panele fotowoltaiczne ciepła) na uzyski energii z ogniw fotowoltaicznych oraz możliwości obniżenia tejże temperatury poprzez nasadzenia roślinne, chłodzenie powietrzem i wodą lub inne metody hybrydowe.
Ze strony politechniki projekt nadzorować będą pan dr hab. inż. Adam Jakubas, prof. PCz, pan dr hab. inż. Marek Lis, prof. PCz oraz pan dr inż. Andrzej Jąderko. Ze strony Wydziału Infrastruktury i Środowiska udział bierze natomiast pani dr hab. inż. Beata Jabłońska.
Uczelnia i Spółka Ligthief planują również wybudowanie wspólnej testowej instalacji fotowoltaicznej oraz dalsze badania związane z recyklingiem paneli fotowoltaicznych. Cały projekt wspiera również Urząd Miasta Częstochowa.
Do mycia najlepsza jest deszczówka
Bogdan Szymański, prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej, wyjaśnił w książce “Instalacje Fotowoltaiczne”, że zaleca się regularne usuwanie większych zabrudzeń oraz cykliczne mycie całego generatora PV minimum 1–2 razy w roku, a szczególnie późną wiosną po okresie pylenia drzew. Jeżeli taką czynność będziemy wykonywać osobiście, należy pamiętać, że do mycia trzeba używać wyłącznie miękkiej wody o niskim stężeniu minerałów i – o ile to nie jest konieczne – nie należy stosować detergentów. Jeżeli mamy wodę twardą, należy ją uzdatnić. Mycie modułów PV twardą wodą może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego, gdyż będzie powodować powstawanie smug, które ograniczą światłoprzepuszczalność.
W Polsce woda płynąca w kranach to zazwyczaj woda twarda. Naturalnym źródłem wody miękkiej jest deszczówka. Czysta deszczówka bez żadnych detergentów dobrze nadaje się do mycia instalacji fotowoltaicznej. W przypadku własnoręcznego mycia instalacji modułów fotowoltaicznych należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ myjemy urządzenie elektryczne pod wysokim napięciem! Mycie najlepiej wykonać rano, gdy moduły PV są chłodne. Ograniczy to ryzyko szoku termicznego.