Polski Alarm Smogowy w finale prestiżowej nagrody Earthshot

Polski Alarm Smogowy to organizacja działająca na rzecz ochrony środowiska i walki ze smogiem w Polsce. Jej wysiłki zostały docenione, ponieważ PAS znalazł się w grupie finalistów prestiżowej nagrody Earthshot Prize Awards, która została ufundowana przez księcia Williamsa. Organizacja została nominowana w kategorii "Ochrona powietrza" za swoje imponujące działania w Polsce.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Nagroda Earthshot Prize

Nagroda Earthshot Prize została ustanowiona w 2020 roku przez księcia Williama, z kolei w skład kapituły wchodzą takie osobistości jak  David Attenborough, Cate Blanchett, Christiana Figueres oraz królowa Jordanii Rania Al Abdullah. Pięciu z 15 finalistów otrzyma kwotę 1 miliona funtów na prowadzenie dalszych działań. 

Celem nagrody jest promowanie skutecznych rozwiązań dla największych problemów środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie powietrza, zmiany klimatu, spadek bioróżnorodności, zanieczyszczenie oceanów i odpady. 

W każdej z powyższych kategorii wybieranych jest trzech finalistów spośród tysiąca zgłoszonych organizacji. Polski Alarm Smogowy został wybrany jako jedyny finalista z Europy Środkowej i Wschodniej w kategorii "Ochrona powietrza".

Działania Polskiego Alarmu Smogowego

Polski Alarm Smogowy to oddolny ruch obywatelski skupiający 50 lokalnych inicjatyw antysmogowych w Polsce. Organizacja działa na rzecz poprawy jakości powietrza poprzez różnorodne działania. Jednym z kluczowych osiągnięć PAS było wprowadzenie uchwał antysmogowych, które przyczyniły się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Dzięki nim, normy jakości węgla zostały podniesione, a sprzedaż najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych została zabroniona.

Polski Alarm Smogowy angażuje się również w programy wsparcia finansowego dla termomodernizacji domów oraz wymiany starych kotłów na bardziej ekologiczne. Dzięki tym działaniom Polska odnotowała znaczną poprawę jakości powietrza.

-Jest to ogromne wyróżnienie dla wszystkich alarmów smogowych, które walczą o czyste powietrze. To są to setki osób, bardzo zaangażowanych w to, by pozbyć się tego gigantycznego problemu, jaki mamy w Polsce. Nominacja przez księcia Williama do nagrody Earthshot to bardzo duże wyróżnienie i ogromne zobowiązanie do działań! To motywuje, by z wielką determinacją działać w walce ze smogiem, odpowiedzialnym za  ponad 40 tys. zgonów z powodu smogu. Nominacja  to też dowód na to, że zdeterminowani ludzie, zaangażowane społeczeństwo obywatelskie może wiele zmienić, a efekty są widoczne - powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego w rozmowie z Globenergią.

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w Singapurze 7 listopada. Wtedy też dowiemy się którzy finaliści dostaną nagrodę w wysokości 1 miliona funtów, czyli ponad 5,3 mln zł.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia