Beztransformatorowy falownik Wolta 2/3/4 kW polskiego producenta Spirvent dedykowany jest dla instalacji prosumenckich małej mocy. Jakie parametry odróżniają go od konkurencji ?

Sprawność max [%] 97,0
Sprawność euro [%] 96,2
Zakres napięcia MPPT [V] 45-500
Maksymalne napięcie wejściowe po stronie DC [V] 550
Minimalne napięcie startu DC [V] 50

Maksymalna oraz średnia ważona sprawność euro (uwzględniająca pracę przy niskim obciążeniu) falownika sprawia, że jest on w zasięgu największej europejskiej konkurencji.

Niskie napięcie startu oraz szeroki zakres działania MPPT stawia go na wysokim miejscu pod względem pracy przy słabszych warunkach nasłonecznienia. W przypadku konkurencji większość falowników rozpoczyna produkcję energii przy napięciu ponad 100V.

Współczynnik zakłóceń harmonicznych prądu [%] <1
Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe typ II DC Tak
Ochrona przepięciowa strony AC Tak
Rozłącznik DC Tak (opcjonalnie)
Zabezpieczenia nadprądowe DC Programowe
Zabezpieczenia nadprądowe AC Tak

Współczynnik THD  ( zawartości harmonicznych) na poziomie poniżej 1% to wynik stawiający falownik w czołówce zestawienia. Standardowa wartość tego parametru najczęściej wynosi poniżej 3%.

Wbudowane zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i nadprądowe zarówno po  stronie DC jak i AC, pokazują że kwestia bezpieczeństwa pracy instalacji fotowoltaicznej jest dla producenta najważniejsza. Ochrona przed odwrotną polaryzacją  w większości falowników fotowoltaicznych jest już standardem, również w przypadku tego falownika.

Waga 14 kg
Chłodzenie Naturalne
Hałas 25 dB
Stopień ochrony IP 65
Wbudowany monitoring Tak (opcjonalnie)
Interfejsy komunikacyjne RS 485
Wbudowany wyświetlacz Nie
Cena netto 3 640,00 zł

 

Falownik Wolta nie należy do najlżejszych urządzeń, mimo to mieści się w środku zestawienia pod względem ciężkości. Naturalne chłodzenie w małej mocy falownikach jest najczęstszym rozwiązaniem, gwarantującym długą i bezawaryjną pracę, a dodatkowo nie generującym zbędnego hałasu.

Co wyróżnia Woltę od konkurencji to brak wyświetlacza, który wbrew pozorom jest najsłabszym punktem konstrukcji obudowy falownika. Zamiast tego zdecydowano zastosować rozwiązanie sygnalizujące stan pracy falownika za pomocą diod, pozwala to zapewnić całkowitą szczelność i hermetyczność urządzenia gwarantując stopień ochrony IP65.  W celu zdalnego monitoringu pracy falownika niezbędna jest moduł centrali komunikacyjnej FLARA.

Falownik można zakwalifikować do średniej półki cenowej przy wykorzystaniu komponentów najwyższej klasy.

Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia