Firma Orange Polska poinformowała, że “wyłączyła” ostatniego kopciucha, który znajdował się w miejscowości Sierakowice na obrzeżach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie miasteczka znajdował się budynek techniczno-mieszkalny należący do aktywów Orange Polska. Od 1986 r. funkcjonowała w nim kotłownia węglowa, która została w tym roku wyłączna.

Hanna Jaworska-Orthwein wskazuje, że oznacza to kolejne 120 ton emisji CO2 mniej w ciągu roku. W rezultacie Orange Polska wykreśla węgiel z emisji bezpośrednich firmy. Wyłączenie ostatniej kotłowni na węgiel oznacza, że w bezpośrednich emisjach gazów cieplarnianych – monitorowanych i raportowanych zgodnie z protokołem GHG (z ang. GreenHouse Gas) w ramach tzw. zakresu 1 – przestanie się pojawiać pozycja „węgiel”. W ten sposób firma zbliża się do celu neutralności klimatycznego netto, który wyznaczyła na rok 2040. Obecnie w każdym roku Grupa Orange emituje na świecie 1,5 mln ton CO2. Z tego na Orange Polska przypada jedna trzecia.

GHG to przyjęty w Grupie Orange międzynarodowy standard raportowania emisji gazów cieplarnianych, a w zakres pierwszy wchodzą bezpośrednie emisje wynikające ze spalania paliw lub kopalin na potrzeby własnej działalności oraz wycieki gazów z instalacji klimatyzacyjnych czy przeciwpożarowych.

Nieruchomości są na drugim miejscu w Orange Polska pod względem emisji CO2, które powstają w wyniku konsumpcji energii elektrycznej, gazu, węgla oraz oleju. Firma stawia na nowoczesne biura, rezygnując z nieefektywnych energetycznie i przestarzałych technologicznie budynków. Biura i obiekty techniczne znajdują się w całej Polsce, zlokalizowane w mniejszych i większych miejscowościach – dysponuje łącznie 2086 obiektami. Orange Polska korzysta już z nowoczesnych biur w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Radomiu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Toruniu i Katowicach. Kryterium wyboru nieruchomości są posiadane przez budynek certyfikaty BREEAM lub LEAD oraz efektywność gospodarowania zasobami, w szczególności wody i energii.

Elektromobilność

W 2021 r. we flocie Orange Polska pojawi się 50 nowych hybrydowych samochodów Toyota Corolla, zastępując starsze modele. W firmowej wypożyczalni będzie do dyspozycji 5 w pełni elektrycznych aut Opel Corsa-e, wyposażone w akumulatory o pojemności 50 kWh i silnik elektryczny o mocy 136 KM.

Inwestycje w wiatraki

W tym roku zakończy się budowa dwóch, nowych farm wiatrowych, które powstają na potrzeby Orange Polska w okolicach Poznania. Rozpoczną pracę w 2021 r. i zapewnią 50 GWh energii rocznie. To prawie 10 proc. rocznego zapotrzebowania firmy na energię. Wiatraki buduje firma WPD.

Ponadto długoletnia umowa z firmą Enefit zapewni “zielona energię” wygenerowaną w  wybudowanych na potrzeby Orange Polska turbin wiatrowych dla blisko 18 tys. punktów na terenie całego kraju. Chodzi o serwerownie, stacje bazowe telefonii komórkowej, szaf dostępowych, czy biur oraz punktów obsługi klienta. Współpraca rozpoczęła się z początkiem 2021 r. w ramach modelu opartego na rozliczeniach bilansujących. Firma dostarczy łącznie 510 GWh energii rocznie, pozyskanych z rynku energii oraz źródeł odnawialnych, pokrywając tym samym całe zapotrzebowanie energetyczne operatora telekomunikacyjnego w Polsce.

Źródło: Orange Polska

Redakcja GLOBEnergia