Polski producent węglowy we współpracy z Ørsted chce podbić rynek offshore wind 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Po uzyskaniu zgód organów antymonopolowych ZE PAK i Ørsted planują utworzenie spółki joint venture, w której każda z nich będzie miała po 50 proc. udziałów. Partnerzy wezmą wspólnie udział w nadchodzącym przetargu na morskie lokalizacje na Bałtyku. Zwycięstwo w nim otworzy im drogę do udziału w planowanych w 2025 i 2027 roku aukcjach na wsparcie (CfD) dla morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Konsorcjum Ørsted i ZE PAK gwarantuje silną bazę finansową, aby pomóc polskim firmom stać się częścią globalnego rozwoju branży.

ZE PAK jest piątym co do wielkości producentem energii w Polsce. Spółka rozpoczęła proces transformacji od produkcji energii ze źródeł kopalnych do wytwarzania energii z OZE/ ZE PAK wycofa się z energetyki węglowej najpóźniej do 2030 roku i zamierza dołączyć do szybko rozwijającego się rynku zielonego wodoru, aby pomóc w dekarbonizacji innych sektorów, takich jak transport i przemysł ciężki. ZE PAK planuje także zaangażowanie w energetykę jądrową, poczynił już pierwsze działania w zakresie inwestycji w OZE. Obecnie trwa realizacja projektu największej w Polsce farmy fotowoltaicznej Brudzew o mocy 70 MWp, o której pisaliśmy na łamach GLOBEnergia.pl. W prace zaangażowano górników, którzy niedawno pracowali przy wydobyciu węgla brunatnego, a którym udało się przekwalifikować i zdobyć nowe kompetencje. Inwestycję prowadzi ZE PAK S.A.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i Przewodniczący Rady Nadzorczej ZE PAK, powiedział, że jeśli na poważnie myśli się o morskiej energetyce wiatrowej, to Ørsted - światowy numer 1 w tej dziedzinie, jest najlepszym z możliwych partnerów. Z kolei Martin Neubert, Dyrektor Handlowy i Zastępca Dyrektora Generalnego w Ørsted wskazał, że łącząc lokalne know how z globalnym doświadczeniem, ZE PAK i Ørsted mogą wesprzeć Polskę w drodze od kopalnych do OZE, jednocześnie tworząc tysiące lokalnych miejsc pracy oraz wspierając proces kształcenia kadr i przekwalifikowania pracowników sektora węglowego w kierunku zielonej energetyki. Z kolei Rasmus Errboe, Wiceprezes odpowiedzialny za Europę kontynentalną w Ørsted podkreślił, że Polska jest strategicznie ważnym rynkiem dla Ørsted. Mamy nadzieję na dalsze rozszerzenie naszej obecności i inwestycji, aby pomóc Polsce w pozyskiwaniu czystych zasobów energetycznych, które są obficie dostępne na Morzu Bałtyckim.

Polska ma w planie budowę wielkoskalowych źródeł odnawialnych i zmniejszenie udziału węgla w produkcji energii z około 70 proc. obecnie do 11-28 proc. w 2040 roku. Obecnie w Polsce nie ma morskich farm wiatrowych. Jednak w ramach przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną w polskiej części Morza Bałtyckiego powstanie 5,9 GW mocy z morskich farm do 2030 r., a do 2040 – 11 GW.

Ørsted ma obecnie łącznie 12 GW zainstalowanej mocy odnawialnej, z czego 7,6 GW jest zainstalowane w 28 morskich farmach wiatrowych. Ørsted oczekuje, że do 2025 r. zainstaluje 15 GW morskiej mocy wiatrowej, a do 2030 r. 30 GW. wiatrową i zielony wodór. Ørsted jest obecny w Polsce od 10 lat, zatrudniając obecnie około 250 osób

Redakcja: Patrycja Rapacka / Źródło: Orsted

Zobacz również