Europejski rynek kolektorów słonecznych w ostatnich pięciu latach odnotował średni wzrost o 3,9%, a polski rynek odnotowując ponad 70% wzrost, jest obecnie na czwartym miejscu w europejskim rankingu sprzedaży instalacji słonecznych – wyniki raportu ESTIF.     

         

Jak wynika z raportu ESTIF – European Solar Thermal Industry Federation w Brukseli  sprzedaż instalacji słonecznych termicznych w 2011 r. w Europie utrzymała się na takim samym poziomie jak w 2010 r. – ok. 2,6 GWth (3,66 mln m2). Wzrost sprzedaży kontynuowany był przede wszystkim w Niemczech i w Polsce. Polska, wg raportu jest obecnie czwartym krajem w Europie pod względem sprzedaży kolektorów słonecznych.

W krajach Europy Południowej: Włochy, Hiszpania,  Portugalia odnotowano znaczny spadek sprzedaży, jednakże w  Grecji zanotowano niewielki wzrost na rynku, spowodowany głównie wzrostem cen paliw kopalnych.
Biorąc pod uwagę trwający kryzys gospodarczy i finansowy, europejski rynek  kolektorów słonecznych nadal wykazuje średni wzrost o 3,9% w ciągu ostatnich pięciu lat  oraz 9% w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
Łączna moc zainstalowana w Europie wynosi obecnie 26,3 GWth, generując 18,8 TWh energii słonecznej, co daje w sumie 37,5 mln m2 powierzchni kolektorów słonecznych.

Ogółem obroty na europejskim rynku wyniosły 2,6 miliarda EUR, a w sektorze pracowało ponad 32 tysiące osób.
Raport „Solar Thermal  Markets in Europe” ukaże się na stronach ESTIF www.estif.org 12 czerwca br.
Dane w raporcie  dot. rynku polskiego są udostępniane przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) na podstawie corocznych badań we współpracy z polskimi producentami i dystrybutorami kolektorów słonecznych.     
Raport „Rynek kolektorów słonecznych w 2012r. w Polsce” autorstwa IEO ukaże się w przyszłym tygodniu, tj. 19 czerwca.

 

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej