Jego zaletami mają być osiągane parametry – wysoka wartość opałowa, mała zawartość chloru oraz niska wilgotność. Zastosowana technologia pozwala firmie zaoszczędzić około 30% energii w porównaniu z innymi rozwiązaniami o zbliżonej wydajności. Dzięki specjalnemu systemowi załadunku i transportu za jednym razem do cementowni można zawieźć blisko 50% więcej paliwa alternatywnego niż na tradycyjnych przyczepach z ruchomą podłogą. Natomiast dzięki linii do produkcji paliwa alternatywnego, która jest połączona z główną linią sortowniczą, zagospodarowanie surowca jest możliwe w 100%.

Prace nad budową nowej linii produkcyjnej, pozwalającej wytwarzać alternatywne paliwo, rozpoczęły się już pod koniec 2015 roku. VIVE Textile Recycling linia jest w stanie wytwarzać nawet 16 000-18 000 ton paliwa alternatywnego rocznie. Proces przygotowania alternatywnego paliwa polega na przetworzeniu odpadowej odzieży używanej, która po przejściu przez proces sortowania nie znajduje innego zastosowania. Zanim materiał trafi do produkcji, przechodzi on przez stanowisko kontroli jakości oraz przez detektor metali. Następnie materiał ulega rozdrobnieniu i prasowaniu. Tak przygotowany produkt jest dostarczany do Cementowni Ożarów.

Paliwo alternatywne z tekstyliów, źródło: Vive Textile Recycling

(grafika w większej rozdzielczości otwiera się w nowym oknie po kliknięciu, źródło: Vive Textile Recycling)

Bardzo ważnym elementem procesu produkcji jest taki dobór mieszaniny tekstyliów, aby otrzymać materiał o wymaganych parametrach. Badania jakości powadzone są zarówno podczas procesu wytwórczego, jak i w Cementowni Ożarów. Wartość opałowa alternatywnego paliwa powinna wynosić około 20 MJ/kg, przy wilgotności poniżej 5% i zawartości chloru poniżej 0,4%.

Szacuje się, że w Polsce wytwarza się ok 2,5 mln ton odpadów tekstylnych rocznie, z czego połowa nadaje się do odzysku. W wyniku działań firmy rozwłóknione tekstylia służą do produkcji kompozytu, który jest znakomitą alternatywą dla drewna. Rozdrobnione tkaniny są przetwarzane na paliwa alternatywne, zniszczone swetry moherowe służą do produkcji dywanów w Indiach, a ścinki dżinsowe przerabiane są na okładki na książki.

Źródło: VIve Textile Recycling