Polskie prawa do emisji CO2 wystawione na niemiecką giełdę

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Decyzją Ministra Środwiska i Europejskiej Giełdy Energii od 16 września 2013 r. rozpoczną się aukcje polskich uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na tymczasowej platformie aukcyjnej prowadzone przez EEX - European Energy Exchange.

W minionym tygodniu Minister Środowiska podpisał w tej sprawie umowę z giełdą EEX. Prowadzącym aukcje w imieniu Polski będzie Krajowy Ośrodek Bilansu i Zarządzania Emisjami (KOBIZE). Aukcje polskich uprawnień do emisji będą prowadzone niezależnie od aukcji prowadzonych przez EEX w imieniu Komisji Europejskiej i 24 państw członkowskich.
Kolejne aukcje uprawnień będą odbywały się co tydzień w poniedziałki  w godzinach 13.00 – 15.00, aż do dnia 16 grudnia 2013 r. Wolumen sprzedaży na każdej aukcji wyniesie około 3 660 tys. uprawnień EUA, co oznacza, że w ramach 14 sesji aukcji w 2013 r. Polska sprzeda w sumie 51 249 500 uprawnień EUA.
Dokładne terminy oraz wolumeny aukcji uprawnień do emisji są dostępne na stronie internetowej Europejskiej Giełdy Energii (EEX).
Źródło: KOBIZE