Polsko-amerykańskie rozmowy o energetyce jądrowej

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Waszyngton Ministerstwo Energii energetyka jądrowa

Podczas wizyty w Waszyngtonie wiceminister energii, Andrzej Piotrowski, oraz dyrektor Departamentu Energii Jądrowej, Józef Sobolewski, rozmawiali także z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu jądrowego. W spotkaniu zorganizowanym przez Nuclear Energy Institute uczestniczyli reprezentanci Departamentów Handlu i Energii USA oraz amerykańskie korporacje z branży nuklearnej. Rozmowy dotyczyły możliwości włączenia polskich firm w światowy łańcuch dostaw dla sektora jądrowego oraz udziału krajowego przemysłu w realizacji elektrowni jądrowej w Polsce.

Jednym z tematów spotkania był także rozwój reaktora wysokotemperaturowego (HTR). Minister Piotrowski przypomniał, że w 2016 r. powołany został zespół, którego zadaniem jest przygotowanie do wdrożenia HTR w Polsce, niezależnie od budowy elektrowni jądrowej. Prace nad reaktorami HTR, zaliczanymi do tzw. IV Generacji, prowadzone są m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji czy Japonii. Wdrożenie reaktora HTR w Polsce umożliwiłoby w przyszłości znaczną redukcję importu gazu ziemnego, używanego jako źródła ciepła w przemyśle chemicznym.

Ministerstwo Energii energetyka jądrowa

Zdjęcie z wizyty wiceministra Piotrowskiego i dyrektora Sobolewskiego w Waszyngtonie, źródło: Ministerstwo Energii

Podczas wizyty delegacji Ministerstwa Energii w USA, zostało podpisane porozumienie pomiędzy Narodowym Centrum Badań Jądrowych a firmą X-energy, start-up'em, który opracował konstrukcję małego modułowego reaktora Xe-100 chłodzonego helem i zasilanego granulowanym paliwem jądrowym.

W trakcie rozmów z przedstawicielami amerykańskiej branży nuklearnej dyskutowano ponadto o kwestiach rozwoju technologii jądrowych i produkcji radioizotopów dla celów medycznych. Polski ośrodek wytwarzania izotopów promieniotwórczych - Narodowe Centrum Badań Jądrowych - eksportuje swoje produkty do 80 krajów. Dzięki współpracy ze stroną amerykańską w Polsce mógłby być realizowany cały proces technologiczny produkcji radioizotopów.

Delegacja Ministerstwa Energii miała w planach także wizytę w zakładzie produkującym paliwo jądrowe w Wilmington w Północnej Karolinie oraz w elektrowni jądrowej Vogtle w stanie Georgia, gdzie trwa budowa dwóch reaktorów AP-1000.

Źródło: Ministerstwo Energii