W dniach 21–22 października Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza gościła członków Niemieckiego Stowarzyszenia Geotermicznego i fundacji Deutsche Bundesstiftung Umwelt w Osnabrück.

Zebrani wzięli udział w „Polsko-Niemieckim Forum Geotermalnym”. W ramach wydarzenia odbyły się sesje: naukowa i plenerowa. Konferencja połączona z warsztatami zgromadziła grono osób zainteresowanych geotermią, głównie przedstawicieli samorządów oraz ludzi nauki, a także przedstawicieli firm i stowarzyszeń geotermalnych działających na terenie Polski i Niemiec. Celem konferencji było poznanie mocnych i słabych stron geotermii oraz aktualnej sytuacji na rynku geotermalnym. Podjęte zostały również rozmowy na temat standardów przyszłej współpracy między zainteresowanymi instytucjami, a także możliwości realizowania wspólnych projektów w dziedzinie geotermii w Polsce i Niemczech.
W pierwszym dniu konferencji uczestnicy zebrani w auli Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wysłuchali dziesięciu referatów, w których swoją wiedzę i doświadczenie zebranym przekazali polscy i niemieccy eksperci z zakresu geotermii. Współorganizatorami konferencji były polskie i niemieckie stowarzyszenia geotermiczne oraz Katedra Surowców Energetycznych WGGiOŚ AGH w Krakowie, przy wsparciu fundacji Deutsche Bundesstiftung Umwelt w Osnabrück.
W drugim dniu forum odbyła się wycieczka pod nazwą „Geotermalna sieć ciepłownicza w regionie Podhala” do zrealizowanego projektu z dziedziny głębokiej geotermii, podczas której uczestnicy odwiedzili instalacje PEC Geotermia Podhalańska SA. oraz Laboratorium Geotermalne PAN.
Zdaniem dr. Eckeharda Büschera z International Geothermal Office c/o GZB Bochum „Polsko-Niemieckie Forum Geotermalne” ukazało możliwości współpracy polsko-niemieckiej. Po wizycie studyjnej wskazał on możliwość współpracy na kilku płaszczyznach:

•
akademickiej – nawiązanie współpracy naukowej Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Bochum,
• stowarzyszenia – nawiązanie stałej współpracy w dziedzinie geotermii i wskazania Polski jako kraju partnerskiego dla zbliżającego się Niemieckiego Kongresu Geotermalnego w 2014 roku,
• konferencji – rozpoczęto działania zmierzające do zorganizowania w Niemczech kolejnego „Polsko-Niemieckiego Forum Geotermalnego”,
• gmin – podjęto pierwsze rozmowy o współpracy niektórych zainteresowanych gmin polskich i powinny otrzymać one wsparcie z fundacji DBU (Deutsche Bundesstiftung Umwelt),
• biznesowym – niemieckie firmy zapoznały się z możliwościami inwestycyjnymi w Polsce.
Na zakończenie Eckehard Buscher w imieniu niemieckich organizatorów podziękował za gościnność, zaangażowanie i wkład podjęty dla osiągnięcia wspólnego celu, jakim było „Niemiecko-Polskie Forum Geotermalne”.
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne