Dach solarny domu w Szwajcarii

Na dachu domu jednorodzinnego w Szwajcarii zastosowano technologię glass-glass, która jest wydajna, i odporna na wymagające warunki. Dach solarny, którego powierzchnia wynosi 250 m2, a łączna moc zainstalowana – 18 kWp, jest zdolny do wytworzenia energii na poziomie 16 300 kWh. Jest to wartość pozwalająca na pokrycie potrzeb energetycznych budynku w tym ogrzewania przynosząca w warunkach polskich oszczędności rzędu 12 tys. zł rocznie. Ponadto, jest to również opłacalna inwestycja ze względów ekologicznych, zapobiega emisji tysięcy kilogramów CO2 do atmosfery rocznie oraz jest biodegradowalna.

Pierwszy dach solarny w Polsce

Pierwszy, innowacyjny projekt dachu solarnego w Polsce powstał w tym roku w Łodzi. Jego powierzchnia wynosi 218 m2, roczna produkcja sięgać będzie 19 000 kWh. Co ciekawe, instalacja dachu SunRoof jest tańsza niż instalacja osobno dachu i instalacji fotowoltaicznej. Zakładając, że wydajność dachu przez 30 lat zmniejszy się o 10 procent, instalacja przez ten okres pokryje całkowite zapotrzebowanie domu na energię elektryczną jak i cieplną.

Pierwszy dach SunRoof w Polsce, źródło: SunRoof

SunRoof konkurencją dla Solar Roof Tesli?

Producent zapewnia, że monokrystaliczne ogniwa stosowane w SunRoof są bardziej efektywne niż folia fotowoltaiczna w Solar Roof Tesli. Moc pojedynczego modułu SunRoof wynosi od 270 do 310 W, jego sprawność sięga 19 procent. Ogniwa te są potwierdzone atestami przez szwedzki instytut RISE. Technologia wywodząca się ze Skandynawii z powodzeniem będzie rozwijana w Polsce. Zanim SunRoof zainstalował pierwszy solarny dach powołał w Łodzi centrum R&D. Jego eksperci współpracują z SunRoof International Holding w Szwecji. SunRoof nie zajmuje się jedynie projektami dla domów jednorodzinnych, lecz także dla nowoczesnych przestrzeni osiedlowych. Działalność przedsiębiorstwa będzie poszerzona o kolejne kraje takie jak: Norwegia i Hiszpania.

Źródło: SunRoof

Zdjęcie główne: Dom z dachem SunRoof w Termen w Szwajcarii, źródło: SunRoof

Redakcja GLOBEnergia