Spektakularny sukces realizacji tej metodologii w ramach projektów EURONET 50/50 i EURONET 50/50 MAX (w latach 2009-2016) potwierdziło utworzenie ogólnoeuropejskiej, wciąż rozrastającej się sieci centrów edukacyjnych, zrzeszającej obecnie ponad 550 szkół i 50 innych budynków użyteczności publicznej, w tym ponad 150 szkół z Polski. 36 z nich z woj. pomorskiego – z Gdyni, Kobylnicy, Krokowej, Malborka, Rumi, Sopotu, Słupska, Sztumu i Ustki, w czerwcu 2016 r. przystąpiło wspólnie do realizacji kampanii pn. „Każdy WAT na wagę złota – czyli pomorskie dzieci i młodzież uczą się jak efektywnie oszczędzać energię w szkole”. Celem kampanii jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu oraz promocja racjonalnego wykorzystania energii poprzez wdrożenie w pomorskich szkołach innowacyjnej metodologii 50/50.

Okazją do wymiany doświadczeń i spotkania z rówieśnikami zaangażowanymi w podobne działania we własnych szkołach był Pomorski Dzień 50/50, zorganizowany 11 maja 2017 r. przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, Urząd Miejski w Słupsku oraz Szkołę Podstawową nr 6 ze Słupska, która była gospodarzem imprezy. To radosne święto wszystkich dbających o efektywne gospodarowanie energią w szkołach zgromadziło aż 22 zespoły ds. energii – w sumie ponad 150 uczniów i 30 nauczycieli. Gośćmi honorowymi byli: wiceprezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka, przedstawicielka Wydziału Edukacji UM Słupska Bogna Winiarczyk oraz Agnieszka Hylla-Wawryniuk przedstawicielka WFOŚiGW w Gdańsku, współfinansującego realizację kampanii.

PNEC

fot. Jacek Borucki

Na początku członkowie 5 zespołów ds. energii (ze SP 6 i 8 w Słupsku, SP w Kończewie, SP w Wierzchucinie i SP 29 w Gdyni) zaprezentowali swoje pomysły na oszczędzanie energii przekonując widzów, że proenergetyczne i prośrodowiskowe nawyki mają ogromne znaczenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla naszej przyszłości. Pokazy artystyczne były bardzo różnorodne – od krótkich inscenizacji poprzez wierszyki, piosenki, prezentację multimedialną do humorystycznego filmu „Major Planeta” o superbohaterze promującym proekologiczne zachowania, przygotowanego przez uczniów Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Orła Białego w Słupsku.

Następnie wszyscy uczniowie wzięli udział w grze edukacyjnej, podczas której odwiedzali 7  stanowisk, gdzie musieli wykonać rozmaite zadania. Za poprawną ich realizację zespoły ds. energii otrzymywały kolorowe literki, z których na koniec należało ułożyć słowo ENERGIA, a następnie wraz z nim zapozować do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

Wśród zadań znalazły się: quizy związane z odnawialnymi źródłami energii i budownictwem pasywnym przygotowane przez Smart_Lab oraz zagadki dotyczące oszczędzania energii w domu i energooszczędnego oświetlenia zadawane w Zielonym Punkcie, rozwiązywanie krzyżówek i tworzenie energetycznego sloganu, zadania dla rowerzystów: rozświetlenie żarówek, uruchomienie wiatraczka czy radia dzięki sile własnych nóg oraz podchwytliwe pytania do siedmiu 20-sekundowych filmików „Energosztuczki” przygotowanych przez UM Warszawy. Ponadto uczniowie głosowali na najlepszy spośród  ponad 60 plakatów promujących oszczędzanie energii i wody, przywiezionych przez uczestników. Wybór okazał się nie lada wyzwaniem – prace były starannie wykonane, bardzo pomysłowe i na rozmaite sposoby przekazujące przesłanie kampanii. Oprócz wykonanych różnymi technikami  plakatów na wystawie pojawiły się także makiety.

PNEC

fot. Anna Jaskuła

Chcąc nagrodzić uczniów z zespołów ds. energii, którzy podczas realizacji projektu ciężko pracują, aby osiągnąć oszczędności oraz wypracować dobre proenergetyczne nawyki w swoich szkołach, organizatorzy przygotowali dla wszystkich drobne upominki, wśród nich odblaskowe bransoletki z hasłem: ENERGICZNIE DLA KLIMATU, które zostały przygotowane w 5 kolorach. Natomiast autorzy najlepszych prac plastycznych oraz członkowie zespołów, które przygotowały pokazy artystyczne, otrzymali specjalne nagrody ufundowane przez WFOŚiGW w Gdańsku.

Pomorski Dzień 50/50 w Słupsku był doskonałą okazją do poznania zespołów ds. energii z innych szkół, zaprezentowania własnych prac na wystawie plakatów, zdrowej rywalizacji, zdobycia nowych informacji, a przede wszystkim do wspólnej dobrej zabawy. Młodzież wykazała się nie tylko wiedzą i talentem plastycznym, ale także chęcią do działania, pozytywną energią, kreatywnością i otwartością na wiedzę potwierdzając, że zespoły ds. energii ze pomorskich szkół potrafią ENERGICZNIE działać dla KLIMATU!

Kampania „Każdy WAT na wagę złota – czyli pomorskie dzieci i młodzież uczą się jak efektywnie oszczędzać energię w szkole” jest współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a koordynuje ją Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Citès” (www.pnec.org.pl).

Iwona Korohoda

Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Citès”