Województwo pomorskie jest trzynastym województwem, które przyjęło uchwałę antysmogową. Radni województwa przyjęli uchwałę podczas sesji 28 września 2020 r.. Wszyscy radni byli za wprowadzeniem uchwały (nie było głosu sprzeciwu). Tylko jeden radny wstrzymał się od głosu. Jakie warunki uchwały będą obowiązywały?

 

pomorskie, uchwała antysmogowa

Marszałek województwa pomorskiego, źródło: pomorskie.eu

Pomorskie z uchwałą antysmogową

Zapisy dotyczące uchwały antysmogowej w województwie pomorskim będą się różniły w zależności od tego, czy będą dotyczyły mieszkańców miast czy wsi.

W mieście, w pierwszej kolejności będzie obowiązywała konieczność podłączenia się do sieci ciepłowniczej lub gazowej, o ile będzie istniała taka możliwość.

Jak podaje Portal Samorządu Województwa Pomorskiego, zarówno na wsiach, jak i w miastach z kotłów c.o. oraz pieców na paliwa stałe można korzystać najpóźniej do lipca 2035 roku (klasa 5 – najwyższa). Piece i kotły o niższej klasie (3 i 4) należy wymienić do września 2026 roku.

Te, które nie mają określonej klasy albo są 1 lub 2 kategorii, należy wymienić już do września 2024 r. Jeżeli w budynku znajduje się kominek, który nie stanowi głównego źródła ogrzewania, nie trzeba z niego rezygnować.

Warto dodać, że osobna uchwała antysmogowa obowiązuje w Sopocie.


Czytaj więcej – Deląg o smogu: Ludziom trzeba powtarzać jak mantrę – za spalanie węgla i śmieci płaci się własnym zdrowiem…. WYWIAD


Uchwały antysmogowe w pozostałych województwach

W zależności od województwa, zapisy zawarte w uchwałach antysmogowych są różne.
Data wejścia w życie zakazu eksploatacji pozaklasowych kotłów waha się od 2023 roku w województwie małopolskim, mazowieckim, łódzkim i świętokrzyskim do 2027 roku w województwie lubuskim.

Data wejścia w życie zakazu eksploatacji kotłów o klasie niższej niż V waha się od 2024 roku w województwie świętokrzyskim do 2028 roku – w większości województw.

Aktualnie uchwały posiada już 13 województw. Wyjątkiem są: województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie. W województwie lubelskim uchwała antysmogowa jest w przygotowaniu.

Źródło: pomorskie.eu

Redakcja GLOBEnergia