Pomorze będzie bogatsze o 117 MW mocy z fotowoltaiki

Pad Res to spółka utworzona w celu realizacji projektu budowy farm fotowoltaicznych na Pomorzu. Spółka joint venture zawiązana pomiędzy Griffin Capital Partners i Kajima Europe zobowiązała się do budowy dwóch dużych farm fotowoltaicznych na północy Polski. Łącznie ma tam być zainstalowane 117 MW mocy.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Współpraca trwa

To już kolejne wspólne przedsięwzięcie firm tworzących Pad Res. Wcześniej nawiązali współpracę przy budowie 35 megawatowej farmy Genowefa w Kleczewie. Tym razem padło na miejscowości Mikołajki Pomorskie i Sztum. Generalnym wykonawcą obu inwestycji ma być firma Electrum, ta sama, z którą Pad Res wybudował Genowefę. 

Tym razem projekt zakłada, że obie farmy zajmą powierzchnię około 140 ha i zasilą energią elektryczną około 65 tysięcy pomorskich gospodarstw. 

Jest to już nasze drugie wspólne przedsięwzięcie, jako że Electrum jest również generalnym wykonawcą powstającej właśnie farmy fotowoltaicznej o mocy 35 MW. Nasza strategia koncentruje się na dalszym rozwoju portfolio OZE, na które składają się projekty fotowoltaiczne i wiatrowe. Jeszcze w tym roku planujemy rozpoczęcie budowy nowych inwestycji o mocy 140 MW

opowiada Wojciech Jasiński, dyrektor działu Construction w Pad Res.

Inwestują w małe farmy fotowoltaiczne

Pad Res ogłosiło również, że zbuduje 10 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 45,5 MW. Inwestycje zaplanowano w pięciu województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim. Moc zainstalowana poszczególnych farm PV ma wynosić od 1 MW do 10 MW (łącznie 45,5 MW). Uruchomienie części inwestycji zaplanowano na ostatni kwartał 2023 roku. Pozostałe będą sukcesywnie oddawane w pierwszym kwartale 2024 roku.

Od momentu przejęcia większości udziałów w Pad Res przez Kajima Europe i Griffin we wrześniu 2021 roku spółka joint venture koncentruje się nad projektami o mocy przekraczającej 500 MW. Wszystkie z nich posiadają rozpatrzone pozytywnie wnioski o warunkach przyłączenia do sieci przesyłowej. Wartość podpisanych umów wynosi ok. 135 mln zł.

Obecnie jesteśmy na etapie końcowym budowy elektrowni fotowoltaicznej o mocy 35 MW w Kleczewie, a teraz z dumą ogłaszamy kolejne wspólne projekty o mocy ponad 3-krotnie większej. Inwestycje na Pomorzu mają szczególne znaczenie dla naszego biznesu i jestem przekonany, że w przyszłości pojawią się możliwości dalszej współpracy między naszymi firmami

Jacek Popławski, dyrektor ds. strategii i rozwoju Electrum Holding.

Polska potrzebuje więcej fotowoltaiki

Oze stanowi blisko 38% miksu energetycznego Polski. Zainstalowana moc w źródłach odnawialnych to ponad 22 MW. Do ograniczenia generacji z konwencjonalnych elektrowni najbardziej przyczynia się ulubione OZE Polaków, czyli fotowoltaika. W Polsce przyłączonych do sieci jest ponad 1,2 mln mikroinstalacji, a cała moc zainstalowana w PV wynosi ponad 12 MW. Aż 356 tys. instalacji zostało podłączonych w 2022 roku. W całej Unii Europejskiej udział OZE to blisko 40% z całej generacji. Starania podejmowane przez UE dążą do wyparcia paliw konwencjonalnych. Pożądana jest zatem dominacja OZE w miksie, o której świadczyłby wynik większy od 50%. 

Źródło: investmap

Zobacz również