Pomorze będzie bogatsze o 117 MW mocy z fotowoltaiki
Pad Res to spółka utworzona w celu realizacji projektu budowy farm fotowoltaicznych na Pomorzu. Spółka joint venture zawiązana pomiędzy Griffin Capital Partners i Kajima Europe zobowiązała się do budowy dwóch dużych farm fotowoltaicznych na północy Polski. Łącznie ma tam być zainstalowane 117 MW mocy.

Podziel się
Współpraca trwa
To już kolejne wspólne przedsięwzięcie firm tworzących Pad Res. Wcześniej nawiązali współpracę przy budowie 35 megawatowej farmy Genowefa w Kleczewie. Tym razem padło na miejscowości Mikołajki Pomorskie i Sztum. Generalnym wykonawcą obu inwestycji ma być firma Electrum, ta sama, z którą Pad Res wybudował Genowefę.
Tym razem projekt zakłada, że obie farmy zajmą powierzchnię około 140 ha i zasilą energią elektryczną około 65 tysięcy pomorskich gospodarstw.
Jest to już nasze drugie wspólne przedsięwzięcie, jako że Electrum jest również generalnym wykonawcą powstającej właśnie farmy fotowoltaicznej o mocy 35 MW. Nasza strategia koncentruje się na dalszym rozwoju portfolio OZE, na które składają się projekty fotowoltaiczne i wiatrowe. Jeszcze w tym roku planujemy rozpoczęcie budowy nowych inwestycji o mocy 140 MW
opowiada Wojciech Jasiński, dyrektor działu Construction w Pad Res.
Inwestują w małe farmy fotowoltaiczne
Pad Res ogłosiło również, że zbuduje 10 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 45,5 MW. Inwestycje zaplanowano w pięciu województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim. Moc zainstalowana poszczególnych farm PV ma wynosić od 1 MW do 10 MW (łącznie 45,5 MW). Uruchomienie części inwestycji zaplanowano na ostatni kwartał 2023 roku. Pozostałe będą sukcesywnie oddawane w pierwszym kwartale 2024 roku.
Od momentu przejęcia większości udziałów w Pad Res przez Kajima Europe i Griffin we wrześniu 2021 roku spółka joint venture koncentruje się nad projektami o mocy przekraczającej 500 MW. Wszystkie z nich posiadają rozpatrzone pozytywnie wnioski o warunkach przyłączenia do sieci przesyłowej. Wartość podpisanych umów wynosi ok. 135 mln zł.
Obecnie jesteśmy na etapie końcowym budowy elektrowni fotowoltaicznej o mocy 35 MW w Kleczewie, a teraz z dumą ogłaszamy kolejne wspólne projekty o mocy ponad 3-krotnie większej. Inwestycje na Pomorzu mają szczególne znaczenie dla naszego biznesu i jestem przekonany, że w przyszłości pojawią się możliwości dalszej współpracy między naszymi firmami
Jacek Popławski, dyrektor ds. strategii i rozwoju Electrum Holding.
Polska potrzebuje więcej fotowoltaiki
Oze stanowi blisko 38% miksu energetycznego Polski. Zainstalowana moc w źródłach odnawialnych to ponad 22 MW. Do ograniczenia generacji z konwencjonalnych elektrowni najbardziej przyczynia się ulubione OZE Polaków, czyli fotowoltaika. W Polsce przyłączonych do sieci jest ponad 1,2 mln mikroinstalacji, a cała moc zainstalowana w PV wynosi ponad 12 MW. Aż 356 tys. instalacji zostało podłączonych w 2022 roku. W całej Unii Europejskiej udział OZE to blisko 40% z całej generacji. Starania podejmowane przez UE dążą do wyparcia paliw konwencjonalnych. Pożądana jest zatem dominacja OZE w miksie, o której świadczyłby wynik większy od 50%.
Źródło: investmap