W poszukiwaniu ciekawych instalacji odwiedziliśmy Gorzów Wielkopolski, gdzie przyjrzeliśmy się trzystumetrowemu domowi, ogrzewanemu pompą ciepła o mocy 4 kW. Zastosowano tu wydajne urządzenie marki alpha innotec, które bardzo dobrze sprawdza się w przypadku domu pasywnego.

300-metrowy dom ogrzewany pompą ciepła o mocy 4kW. Jak to możliwe?

Pompa ciepła alpha innotec serii alterra WZS funkcjonuje w trybie c.w.u. oraz w trybie grzania. Dolnym źródłem jest poziomy kolektor o długości ok. 400 m, a górnym ogrzewanie podłogowe. Spośród gruntowych pomp ciepła, jest to najmniejsza pod względem mocy jednostka w ofercie alpha innotec. która jednak w zupełności wystarcza do całkowitego pokrycia zapotrzebowania na ciepło.

Po pierwszym sezonie grzewczym, pompa w skali roku zużyła 2200 kW godzin energii, głównie na ogrzewanie. Dodatkowo również podgrzewała ciepłą wodę użytkową oraz była źródłem chłodu w budynku. Sukces tkwi także w charakterze budynku, gdzie znaczenie ma każdy aspekt projektu i wykonania.

Z jakich materiałów buduje się domy pasywne?

Konstrukcja domu pasywnego musi spełniać odpowiednie warunki oraz odpowiadać standardom w zakresie termoizolacji, dającym komfort cieplny w warunkach zimowych.

Źródło i dystrybucja ciepła

W obiekcie zastosowano pompę ciepła o mocy 4,7 kW., która oprócz zapewnienia komfortu cieplnego dodatkowo służy do produkcji ciepłej wody użytkowej. Zastosowanie pompy o tak małej mocy dla tak dużego domu możliwe było właśnie dzięki prawidłowemu zaprojektowaniu obiektu – szczelnego, z idealnie dobranymi drzwiami, oknami i izolacją.

Zaciekawiło nas, dlaczego właściciel domu zdecydował się na ogrzewanie podłogowe, a nie np. na zastosowanie mat kapilarnych.

“Ogrzewanie podłogowe ma trochę większą bezwładność” – wyjaśnia.

Rozwiązania ścienne lub sufitowe potrafią co prawda szybciej reagować, ale nie są w stanie utrzymywać bezwładności, co przekłada się na mniejszą stabilność temperaturową. Ogrzewanie podłogowe idealnie pasuje do rozwiązań niskotemperaturowych takich jak np. pompa ciepła. Ogrzewanie podłogowe daje wysoki komfort – przede wszystkim, ze względu na dużą bezwładność i bardzo niski parametr mocy. Jest ono rozłożone równomiernie w całym budynku – łącznie z pomieszczeniami w piwnicy – aby stabilnie rozprowadzać ciepło.

Czy budowanie domu pasywnego z pompą ciepła się opłaca?

Architekt zwraca uwagę, że budowanie domów o bardzo dużej powierzchni, które nie są ani pasywne, ani energooszczędne, jest nieopłacalne ze względu na wysokie koszty ogrzewania. Pomimo wysokich kosztów inwestycyjnych, opłaca się budować domy pasywne, ponieważ ich koszty eksploatacji są bardzo niskie.

W przypadku domu pasywnego, którego cena jest o ok. 10-15% wyższa niż w przypadku domów standardowych, inwestycja zwraca się w ciągu ok. 10 lat, co jest bardzo korzystnym wskaźnikiem. Zaoszczędzone na ogrzewaniu kwoty można przeznaczyć np. na spłatę zaciągniętego kredytu. Dom pasywny stanowi bezpieczną alternatywę, ponieważ jest bardzo tani w eksploatacji. Zważywszy na korzyści wynikające z bardzo niskich kosztów ogrzewania domu pasywnego, śmiało można stwierdzić, że dysponując tym samym budżetem znacznie bardziej opłacałoby się wybudować niewielki dom pasywny niż bardzo duży dom konwencjonalny.

Pompa ciepła alpha innotec alterra WZS 42H3M  – centrala cieplna gruntowa

Gruntowe centrale cieplne są szczególnie polecane dla nowych budynków, gdyż zajmują niewiele więcej miejsca niż standardowa lodówka. Z powodzeniem mogą być również stosowane w domach modernizowanych. Kompaktowe urządzenie zawiera wszystko to, co potrzebne jest do ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Zasobnik ciepłej wody jest zintegrowany. Podłączenie urządzenia jest proste i szybkie, ponieważ wszystkie przyłącza umieszczone są w górnej części obudowy. Panel regulatora znajduje się z przodu urządzenia. Centrala cieplna WZS znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane jest urządzenie „all-in-one”. Dostępne są również wersje z regulowaną mocą urządzenia. Chłodzenie jest opcjonalne.

 

Aleksandra Stelmach, redaktor Globenergia