Pompa ciepła – czy się opłaca?

Pompy ciepła stają się coraz popularniejszym sposobem ogrzewania domów jednorodzinnych. Dzięki wykorzystaniu energii pozyskiwanej z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), kompatybilności z różnymi odbiornikami ciepła, a także licznym programom dofinansowań, urządzenia te stają się wyborem nr 1 zarówno w domach nowo budowanych, jak i remontowanych. Jednak czy pompa ciepła zawsze się opłaca?

Zdjęcie autora: IGLOTECH Sp. z o.o.

IGLOTECH Sp. z o.o.

Sieć hurtowni HVAC&R

Podziel się

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to instalacja, której podstawowym celem jest ogrzanie budynku. By najprościej zobrazować mechanizm jej działania, często porównuje się jej sposób funkcjonowania do pracy lodówki. Pompa ciepła, również pobiera energię, z tą różnicą, że lodówka oddaje ją w postaci chłodu, a pompa przekazuję do budynku, w postaci ciepła.

Za wyborem pomp ciepła przemawiają przede wszystkim liczby. Urządzenie z 1 kW energii pobranej (czyli takiej, za którą zapłacimy), wytworzy nawet 4,5 kW energii, którą ogrzeje dom, a nawet podgrzeje wodę w układzie CWU. Jak to możliwe? Pompa ciepła powietrze-woda wykorzystuje energię z odnawialnego źródła energii, jakim jest powietrze. Jednak czy czerpanie ciepła z powietrza zewnętrznego np. podczas mroźnych zimowych dni jest możliwe? Odpowiedź może być zaskakująca – powietrze zawsze ma energię cieplną, nawet gdy na dworze panuje siarczysty mróz. Nowoczesne instalacje z pompami pozwalają na wydajną pracę układu grzewczego nawet przy temperaturach poniżej -25°C. Nie potrzeba nic więcej, by skutecznie ogrzać budynek.

Fot. Pompa ciepła Neoheat pracuje wydajnie przez wszystkie pory roku – grzeje, podgrzewa CWU, a latem chłodzi. Dużym komfortem dla mieszkańców jest pełna automatyka urządzenia – na podstawie czujnika temperatury zewnętrznej, sama przestawia się pomiędzy trybami – tak by zapewnić maksymalny komfort użytkownikom.

Jaką pompę ciepła wybrać do domu?

By instalacja z pompą ciepła w roli głównej pracowała wydajnie, musi spełnić kilka wymogów. Najważniejszy z nich to właściwa moc urządzenia. Instalator dobierze parametry techniczne pompy do wielkości budynku, w którym ma ona pracować, jego lokalizacji oraz usytuowania.

Warto pamiętać:

Instalacja z pompą ciepła typu Split zawiera w sobie f-gazy, a to oznacza, że musi zostać zamontowana i uruchomiona przez instalatora posiadającego ku temu odpowiednie uprawnienia. Jednak jest ona zdecydowanie tańszym rozwiązaniem od dostępnych na rynku pomp typu monoblok.

Przy doborze mocy urządzenia ważne są pozornie drobne aspekty takie jak liczba okien w budynku, ich wielkość i szczelność. Dodatkowo instalator musi dobrać dogodne miejsce i właściwie poprowadzić instalację łączącą jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną (w przypadku typu Split). Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór pompy ciepła Monoblok, która składa się z jednego urządzenia, zawierającego kompletną instalację w sobie. Ten typ urządzenia można uruchomić samodzielnie, ponieważ podczas montażu nie dochodzi do ingerencji w instalację z gazami. Pompy ciepła Monoblok są jednak droższe i wiążą się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi.

Przewagą pomp ciepła nad pozostałymi systemami grzewczymi, jest to, że to jedna z tych instalacji, które nie generują żadnych zanieczyszczeń ani brudu. Nie ma potrzeby przeznaczać osobnego pomieszczenia, czy tworzyć dedykowanej kotłowni. Urządzenie ze wbudowanym zbiornikiem CWU zajmuje niewiele miejsca, więc można je umieścić w łazience, pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy, czy garażu. Jest to sprzęt praktycznie całkowicie bezobsługowy, nie trzeba nieustannie monitorować jego pracy.

Fot. Zewnętrza jednostka pompy ciepła Neoheat to kompaktowe urządzenie, które warto zamontować z dala od tarasu, tak by jego praca nie zakłócała relaksu w ogrodzie.

Gdzie najlepiej zamontować pompę ciepła?

W przypadku budynków nowo budowanych sytuacja wydaje się być najprostsza. W trakcie projektowania można dodać instalację z pompą ciepła do bryły nieruchomości. Miejsce dla jednostki wewnętrznej zaplanować w pomieszczeniu gospodarczym, bądź w piwnicy. Urządzenia ze wbudowanym zbiornikiem do wody użytkowej swoimi gabarytami przypominają lodówkę, te bez zintegrowanego zbiornika są niewielkie. Z kolei jednostkę zewnętrzną montuje się w niedalekiej odległości, lecz na zewnątrz budynku. Najlepiej oddalić ją od okien i tarasu – jako urządzenie mechaniczne będzie emitowało dźwięki. W przypadku, gdy usytuujemy je przy najrzadziej użytkowanym boku budynku, wkrótce zapomnimy o jego pracy.

Fot. Pompa ciepła Neoheat Eko II Plus – wielkość jednostki wewnętrznej jest porównywalna z wielkością lodówki, przy czym pompę ciepła śmiało, można ukryć w zabudowie. Urządzenie dzięki automatyce jest niemal bezobsługowe – nie wymaga naszej codziennej koordynacji.

Pompa ciepła i fotowoltaika – połączenie idealne?

Wybrane pompy ciepła są w pełni kompatybilne z fotowoltaiką. Połączenie dwóch instalacji polega na tym, że urządzenie wykorzystuje prąd wyprodukowany przez kolektory słoneczne. Dzieje się tak dzięki przyjmowaniu sygnału do pracy z inwertera fotowoltaicznego układ wymusza pracę na cel ogrzewania budynku (poprzez podniesienie temperatury zadanej), ogrzania wody użytkowej, bądź chłodzenia. Mieszkańcy budynku mogą cieszyć się niezależnością energetyczną, nie płacąc praktycznie żadnych rachunków za prąd, związany z ogrzewaniem budynku.

Tego typu rozwiązanie jest coraz częściej wybierane przez inwestorów i najchętniej polecane przez ekspertów. Jeśli tylko możemy pozwolić sobie na podjęcie takiej inwestycji – warto z niej skorzystać. Panele fotowoltaiczne doskonale dopełniają funkcjonalność pomp ciepła, eliminując konieczność zastanawiania się nad zużyciem prądu przez system grzewczy. Bardzo ważne jest również to, że ten duet urządzeń radzi sobie również w okresie zimowym i pozbawionym słońca. Kolektory słoneczne wykorzystują wtedy nadwyżkę energetyczną nagromadzoną wiosną i latem.

Pompa ciepła vs. gaz

Montaż pompy ciepła często jest alternatywnym wyjściem również dla właścicieli budynków, którzy nie mają dostępu do sieci gazociągowej. Okazuje się ono w takim przypadku nawet tańsze przy samej instalacji. Tego typu urządzenie można również stosować w hybrydowych instalacjach, w domach, gdzie funkcjonuje np. przyłącze do sieci, jednak to pompa ciepła jest głównym elementem systemu grzewczego. Takie rozwiązanie staje się coraz popularniejsze także ze względu na korzyści finansowe z niego płynące. Statystyki pokazują, że ogrzewanie gazowe z roku na rok jest coraz droższe, nadeszły znaczne podwyżki ceny tego surowca energetycznego, a eksperci wskazują, że w przyszłości możemy spodziewać się kolejnych wzrostów stawek. Nie bez znaczenia jest również polityka prowadzona przez Unię Europejską mająca na celu m.in. znaczne zwiększenie udziału OZE w ogrzewaniu budynków. Dla wygody własnej i swojego portfela lepiej już teraz pójść z duchem czasu!

Pompa ciepła – dofinansowanie

Koszty inwestycyjne przy instalacji z pompą ciepła mogą wydawać się stosunkowo wysokie, jednak właściciele budynków mają możliwość pozyskać dofinansowanie na zakup i montaż urządzenia. Dotację w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy zł oferują m.in. programy Czyste Powietrze czy Moje Ciepło. Oprócz tego istnieje szansa skorzystania z ulgi podatkowej bądź preferencyjnych warunków kredytowania z programu PolREFF. Za to rolnicy zyskują dodatkową formę wsparcia w postaci dedykowanej dotacji Agroenergia.

Więcej o dofinansowaniach:

https://neoheat.pl/dofinansowanie/

Pompy ciepła często nazywane są ogrzewaniem przyszłości: gwarancja bezpiecznej i bezawaryjnej pracy, pełna automatyka sterowania, ekologiczny aspekt pozyskiwania energii z OZE. Wszystkie te czynniki wpływają na to, że już co piąty Polak korzystający z dofinansowania Czyste Powietrze wybiera pompę ciepła. To opłacalny wybór dla każdego z nas.

Zdjęcie autora: IGLOTECH Sp. z o.o.

IGLOTECH Sp. z o.o.

Sieć hurtowni HVAC&R