Z roku na rok, liczba instalowanych pomp ciepła do podgrzewu ciepłej wody użytkowej jest coraz większa, przez co wszyscy liczący się producenci urządzeń grzewczych mają je w swojej ofercie. 

 
 
Wg szacunków PORT PC, liczba sprzedanych urządzeń w tym segmencie rynku pomp ciepła wyniosła około 5600 sztuk w 2012 roku i 7800 sztuk w 2013 podczas gdy w 2010 było to około 2060 sztuk. 
 
Według prognoz PORT PC ilość ta, po roku 2017 może wynosić 20 000 sztuk/rok.
Czy różni się pompa ciepła do przygotowywania c.w.u. od pompy ciepła do przygotowywania c.w.u. i do centralnego ogrzewania?
„Pompy ciepła do c.w.u., inaczej nazywane termodynamicznymi ogrzewaczami wody, to znakomite urządzenia do zapewnienia ciepłej wody użytkowej, przy niskim poborze energii elektrycznej. Jest to zasobnik wody użytkowej z zabudowaną pompą ciepła powietrze/woda. Urządzenie pobiera ciepło z powietrza wewnętrznego (garaż, piwnica, kotłownia) lub zewnętrznego i przez skraplacz oddaje to ciepło wodzie użytkowej. 

RAPORT TOP 50 POMPY CIEPŁA DO C.W.U. w GLOBEnergia 3/2015


Bardzo często pompy ciepła do c.w.u. wyposażone są w dodatkowy wymiennik ciepła w postaci wężownicy, co umożliwia współpracę z innym źródłem ciepła (np. kocioł, kolektory słoneczne). W urządzeniach niektórych renomowanych producentów zaawansowana automatyka umożliwia podłączenie do instalacji PV, dzięki czemu koszt przygotowania wody użytkowej możemy zredukować do minimum, wykorzystując aktualnie dostępną darmową energię elektryczną pochodzącą z instalacji PV. Należy uważać, aby nie mylić pomp ciepła do c.w.u. z kompletnymi pompami ciepła powietrze/woda, które występują w postaci split lub monoblok i służą do całorocznego zapewnienia c.o. oraz c.w.u.”
Jakub Kapuśniak
Atlantic Polska


Źródło: GLOBEnergia 3/2015