Pompy ciepła do c.w.u. to naturalna konkurencja kolektorów słonecznych. Drzemie w nich duży potencjał ze względu na niewielkie koszty eksploatacyjne w stosunku do innych technologii podgrzewu wody z dodatkowymi korzyściami, takimi jak m.in. chłodzenie pomieszczeń w lecie.

 

 
Z roku na rok, liczba instalowanych pomp ciepła do podgrzewu ciepłej wody użytkowej jest coraz większa, przez co wszyscy liczący się producenci urządzeń grzewczych
mają je w swojej ofercie.
 
Z tego względu, że często inwestorzy zastanawiają się, która technologia jest bardziej korzystna i dogodniejsza, zapytaliśmy o to specjalistów z branży techniki grzewczeh.
„Pompa ciepła w porównaniu z kolektorami słonecznymi daje wiele korzyści, takich jak: uniezależnienie swojej pracy od warunków atmosferycznych (z pewnymi ograniczeniami), brak występowania przegrzewów czy prostszy montaż bez niebezpiecznej pracy na wysokości. Dochodzi do tego względnie niska cena, duży wybór produktów na rynku oraz hasło „pompa ciepła”, a więc produkt magiczny.
Wszystko jednak wskazuje na to, że i w kolektorach słonecznych też dużo się dzieje i te produkty mimo wszystko dalej będą sobie dobrze radzić na rynku. Ostatnie rozwiązania techniczne eliminujące efekt przegrzania instalacji tworzą całkowicie bezpieczny w eksploatacji produkt. Analiza ekonomiczna wspomnianych powyżej urządzeń do wspomagania ogrzewania wody użytkowej pokazuje, że te produkty nie tylko mogą, ale muszą istnieć obok siebie, ponieważ tak samo jak one się od siebie różnią, tak rożne są instalacje na rynku.”
Dawid Pantera
Akademia Viessmann


Źródło:TOP 50 pompy ciepła do c.w.u. |GLOBEnergia 3.2015