Pompa ciepła – dobór urządzeń – (FILM)

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Pompy ciepła to urządzenia zapewniające odpowiednią temperaturę w systemie grzewczym, a zatem odpowiednią temperaturę w budynku. Jako jedynia urządzenie mogą również przy tej samej instalacji wewnętrznej zrealizować chłodzenie, w okresie letnim. Może to być chłodzenie aktywne, lub pasywne. 

 
 
Pompy ciepła mogą pracować samodzielnie, jako jedyne źródło ciepła w obiekcie. Mogą również współpracować z innymi źródłami ciepła. To drugie rozwiązanie często wykorzystywane jest w przypadku termomodernizacji obiektu. Mowa o systemach biwalentnych równoległych lub alternatywnych. 
 
Często w sytuacji termomodernizacji budynku inwestorzy wybierają pompę ciepła powietrze/woda, ponieważ teren wokół obiektu jest już zagospodarowany, lub nie ma mnie miejsca by mógł wjechać ciężki sprzęt celem wykonania wymiennika poziomego lub pionowego.  Montaż pompy ciepła typu powietrze woda jest zdecydowanie prostszy. 
 

Czytaj więcej: Wykorzystanie ciepła odpadowego – rewersyjne pompy ciepła - TUTAJ

 
Jeżeli posiadamy w domu urządzenie które wymaga dużych kosztów eksploatacyjnych, może ono spełniać funkcję źródła szczytowego, a do niego można dostawić pompę ciepła. Takim sposobem obniżymy koszty eksploatacyjne związane z ogrzewaniem budynku. 
Pompa ciepła w systemach biwalentnych jest w stanie pokryć 80-90% zapotrzebowania na energię cieplną w skali sezonu grzewczego. 

Czytaj więcej: Pompa ciepła magazynem energii dla fotowoltaiki?  - TUTAJ 

Najbardziej efektywnymi urządzeniami są pompy bazujące na cieple gruntu, oparte na wymienniku poziomym lub pionowym. Bardzo liczną grupą pomp ciepła są te bazujące na powietrzu zewnętrznym. 
 
Źródło: Redakcja GLOBEnergia