Pompa ciepła – dobre nawyki w obsłudze urządzenia

Kampania informacyjna PORT PC „Pompuj ciepło z głową” ma informować o tym, jak podchodzić do wykorzystania pompy ciepła w swoim domu. Tym razem PORT PC pochyla się nad poprawną obsługą urządzenia.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • Monitorowanie i regulacja pracy pompy ciepła za pomocą dedykowanych aplikacji pozwala na oszczędność energii.
  • Rozsądne ustawienie temperatury w pomieszczeniach jest kluczowe dla efektywnego wykorzystania urządzenia.
  • Regularne serwisy pompy ciepła przez doświadczonego wykonawcę oraz profesjonalne wsparcie techniczne na początku eksploatacji urządzenia są niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania.

W poprzednim poradniku wydanym w ramach kampanii PORT PC poruszał temat wyboru instalatora pompy ciepła. Tym razem idzie o krok dalej – mówi, jak optymalnie obsługiwać pompę ciepła. Te urządzenia wymagają innego podejścia niż na przykład kotły gazowe. 

Optymalna eksploatacja

W pierwszym okresie eksploatacji nie tylko właściciel pompy ciepła uczy się obsługi urządzenia, ale również źródło ciepła przystosowuje się do działania w określonym systemie i warunkach. Ze względu na to, że każda instalacja grzewcza i każdy budynek ma trochę inną charakterystykę, możliwe, że do pełnego wykorzystania potencjału pompy ciepła będzie konieczna zmiana początkowych ustawień.

Monitoring pracy urządzenia i jej regulację umożliwiają dedykowane aplikacje, które warto zainstalować na telefonie. Sterowanie systemem na podstawie danych charakterystycznych dla danego budynku może pozwolić na oszczędność energii. Aplikacje zwykle pozwalają też na wygodny kontakt z obsługą techniczną, co przydaje się w przypadku pojawienia się pytań ze strony właściciela, lub usterki systemu. Warto też wyposażyć się w regulator pogodowy, który umożliwi dostosowanie krzywej grzewczej do wahań pogody. 

Dobre praktyki

Z poradnikiem PORT PC „Pompuj ciepło z głową, część II: Jak optymalnie obsługiwać pompę ciepła?” można poznać 10 dobrych praktyk, które przyczynią się do pełnego wykorzystania potencjału pompy ciepła. 

Źródło: PORT PC, Pompuj ciepło z głową

Porady dotyczą między innymi rozsądnego ustawiania temperatury w pomieszczeniu. Temperatura, którą chcemy uzyskać w dzień, nie powinna różnić się znacząco od temperatury, którą chcemy utrzymać na przykład w ciągu nocy, kiedy eksploatujemy budynek mniej intensywnie. Najlepiej, gdyby różnica nie była większa o więcej niż 2 stopnie. Ważne też, żeby tak wybrać temperaturę w pomieszczeniach, żeby zapewniała komfort cieplny bez nadmiernego zużycia energii – najczęściej to około 20 stopni.

Pompa ciepła pracuje najlepiej w stabilnych warunkach, dlatego przerwy niekorzystnie działają na wydajność systemu ogrzewania. Warto też wziąć pod uwagę swoje przyzwyczajenia w stosunku do wykorzystania ciepłej wody i uwzględnić charakterystykę pracy pompy ciepła przy wyznaczaniu jej parametrów. Jeśli będziemy chcieli uzyskiwać wodę o temperaturze 65 stopni – pompa będzie mniej wydajna. Pracę pompy warto też dostosować do profilu produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej (jeśli taką posiadamy) – pozwoli to na zmniejszenie kosztów. 

Profesjonalne wsparcie techniczne

Bardzo ważne jest dopilnowanie, żeby przeglądy i serwisy pompy były przeprowadzane regularnie i przez doświadczonego wykonawcę. Warto również wspomnieć, że profesjonalny instalator powinien zapewniać wsparcie techniczne na początku eksploatacji nowego źródła ciepła. Jeśli więc wykonawca jest fachowcem, powinien odpowiedzieć na pytania w kwestii obsługi urządzenia i wyjaśnić wszelkie wątpliwości. O tym, jak wybrać wykonawcę PORT PC pisał w poprzednim poradniku. W następnym będzie mowa o tym, jakie budynki są dobrze przystosowane do wykorzystania pompy ciepła. 

Źródlo: pompujcieplozglowa.pl

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia