Dzieje się tak w instalacjach hybrydowych, np. łączących pracę kotła grzewczego z pompą ciepła.

Pompę ciepła przeznaczoną do doposażenia instalacji z kotłem olejowym lub gazowym posiada w swojej ofercie Viessmann. Pompa powietrzna (powietrze/woda) w wykonaniu split o mocy do 16 kW może współpracować z kotłami 30 kW. Charakteryzuje się wysokim współczynnikiem efektywności dla ogrzewania COP nawet do 5,1.

W normalnej eksploatacji pompa ciepła pokrywa podstawowe obciążenie grzewcze z wysokim udziałem ciepła pobranego z otoczenia. W tym celu jednostka zewnętrzna pompy odbiera ciepło zawarte w powietrzu i w podnosi je na poziom temperaturowy, zapewniający temperatury zasilania do 55°C.

Schemat instalacji z Vitocal 250-S i modułem zewnętrznym, kotłem olejowym lub gazowym i zasobnikiem ciepłej wody użytkowej

Schemat instalacji z Vitocal 250-S i modułem zewnętrznym, kotłem olejowym lub gazowym i zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, źródło: Viessmann

Vitocal 250-S wyposażona jest w regulator z funkcją menadżera energii, który steruje pracą zarówno pompy ciepła, jak i kotła, przerywając lub wznawiając ich pracę w odpowiednim momencie, bazując na wprowadzonych danych o cenach gazu, oleju, prądu i współczynniku energii pierwotnej oraz aktualnym zapotrzebowaniu na moc. Użytkownik ma za zadanie uprzedni wybór trybu pracy – praca z najniższymi kosztami eksploatacji lub z najniższymi emisjami CO2. Cała instalacja może być komfortowo obsługiwana przez Internet za pomocą bezpłatnych, dostępnych dla użytkowników aplikacji mobilnych.

W zamian za zastosowanie dwóch niezależnych źródeł ciepła, otrzymujemy wysoką niezawodność eksploatacyjną. Samo zastosowanie pompy wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania. Dodatkowe oszczędności kosztów niesie ze sobą możliwość zastosowania paneli fotowoltaicznych do pozyskania energii elektrycznej do zasilenia pompy. W przypadku zastosowania w instalacji również akumulatorów energii, pobór prądu można ograniczyć do absolutnego minimum, uniezależniając się od rosnących cen prądu.

Przekrój produktu - pompa ciepła powietrze-woda typu split Vitocal 250-S

Przekrój produktu – pompa ciepła powietrze-woda typu split Vitocal 250-S, źródło: Viessmann

Dodatkowymi zaletami pompy są zintegrowana funkcja chłodzenia i kompaktowa budowa, która pozwala na instalację pompy nawet przy ograniczonej dostępnej powierzchni, także na ścianie.

Źródło: Viessmann