Technologie i Rynek Technologie i Rynek

Pompa ciepła Galmet Spectra – sposób na ciepłą wodę użytkową?

Zdjęcie autora: Bartłomiej Tomczyk

Bartłomiej Tomczyk

Redakcja Termomodernizacja.pl

Udokumentowany współczynnik COP dla Spectry wynosi 3,49 dla parametrów A15/W10-55. Potwierdzenie możemy odnaleźć na stronie internetowej producenta. Jest to wartość wyróżniająca na tle innych urządzeń. Producent podkreśla fakt wykorzystania efektywnego parownika, który w stosunku do poprzednich wersji podniósł efektywność przekazywania ciepła.

Podstawowe zadanie – ogrzać wodę

Skupmy się jednak na rzeczy najistotniejszej – możliwości podgrzewu ciepłej wody użytkowej. W urządzenie wbudowano zbiornik o pojemności 200 l. Zadeklarowano dla niego profil obciążenia L. Oznacza to, że powinno z powodzeniem zapewnić ciepłą wodę użytkową 4 – 5 osobowej rodzinie o standardowych wymaganiach.

Spectra została pod tym kątem zbadana – klasę efektywności energetycznej podgrzewania wody określono jako A – czyli najwyższą z obecnie możliwych. Według nowych, obowiązujących od września 2017, etykiet, pompa będzie mieć klasę A+. Możemy więc wyciągnąć wnioski, że nie dość że wodę ogrzeje, to jeszcze będzie oszczędna.

Pompa ciepła w standardowym trybie pracy jest w stanie podgrzać wodę użytkową do 55oC. Dla parametrów A15/W10-55 i zadeklarowanego profilu obciążenia potrzebuje na to niewiele ponad 5 godzin.

Spectra posiada również dodatkowe funkcje, które pozwalają zoptymalizować lub przyspieszyć ten proces. W trybie ECO+ pompa ciepła wspomagana jest grzałką elektryczną co pozwala podgrzać wodę do temperatury wyższej niż 50oC a jednocześnie zabezpiecza sprężarkę. W ten sposób zabezpieczymy się przed spadkiem efektywności urządzenia dla najwyższych temperatur c.w.u. Tryb Party natomiast uruchamia jednocześnie pompę ciepła i grzałkę. Zużycie prądu będzie większe, ale szybciej ogrzejemy wodę. Funkcja ta jest szczególnie przydatna, kiedy mamy gości i potrzebujemy więcej ciepłej wody – jej nazwa jest więc jak najbardziej trafna.

Gotowa do współpracy

Urządzenie jest przygotowane do współpracy z zewnętrznym źródłem ciepła – wyposażono je w dodatkową wężownicę. Przewidziano do tego celu dwa tryby pracy.

Jeśli zdecydujemy się na współpracę Spectry z kolektorami słonecznymi, mamy możliwość ustawienia czasu, w którym będzie pracować instalacja solarna. W sytuacji, gdy kolektory nie ogrzeją wody do ustawionej temperatury – uruchomi się pompa ciepła.

Gdy ustawimy pompę „w parze” z kotłem c.o., woda w zbiorniku pompy ogrzewana jest za pomocą kotła a pompa ciepła pozostaje wyłączona.

Pompa ciepła Galmet Spectra (Źródło: Galmet)

Obsługa

Wykorzystany w urządzeniu sterownik ST-530 jest przyjazny użytkownikowi. Podstawowe ustawienia można wykonać kilkoma dotknięciami ekranu. Prezentowane informacje są czytelne, a w połączeniu z wiedzą zawartą w instrukcji pozwalają na intuicyjną konfigurację urządzenia.

Po dokupieniu czujnika PT1000 regulator umożliwia sterowanie obiegiem solarnym. Czujnik do kotła jest dostarczany w zestawie. Spectrą można sterować również z innego pomieszczenia, po dokupieniu regulatora pokojowego, który również jest wyposażony w czytelny, dotykowy ekran.

Instrukcja obsługi i montażu pompy ciepła Galmet Spectra zawiera wszystkie niezbędne informacje. Warto zwrócić uwagę na krótki, treściwy i jasny opis konserwacji urządzenia.

Pompa ciepła Galmet Spectra w laboratorium badawczym (Fot: B. Tomczyk)

Warto?

Rozważając montaż powietrznej pompy ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, warto włączyć Spectrę do swojej analizy. Polski produkt dobrze prezentuje się na tle szerokiego rynku tego typu urządzeń. Jego wartość potwierdzają stosowne badania. Jest to ciekawa propozycja dla 4 – 5 osobowej rodziny.

Pamiętajmy, że optymalną pracę urządzenia gwarantuje stosowanie się do zaleceń producenta. Kupując powietrzną pompę ciepła przede wszystkim zadbajmy o prawidłowe doprowadzenie wymaganej ilości powietrza. Unikniemy wówczas przykrych niespodzianek związanych ze spadkiem jej efektywności.

Opracowano na podstawie danych technicznych urządzenia.