Jak najlepiej zaplanować inwestycję w hybrydę: w połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną? Jeśli chodzi o planowanie inwestycji w instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła, nie ma specjalnego jednego i wymaganego klucza postępowania.

Na pewno już montaż samej instalacji fotowoltaicznej przynosi korzyści, bo wykorzystujemy prąd na własne potrzeby – potrzeby bytowe budynku, tzw. prąd gospodarczy.

Inwestując w pompę ciepła można na tym etapie myśleć o zwiększeniu mocy instalacji fotowoltaicznej, jeżeli już taka na budynku występuje. Jeśli najpierw inwestujemy w pompę ciepła, można rozważać zakup instalacji PV dopasowanej do potrzeb budynku i pompy ciepła.

Pompa ciepła i fotowoltaika – czy kolejność inwestycji ma znaczenie?

Moim osobistym zdaniem, nie ma większego znaczenia czy inwestujemy najpierw w pompę ciepła, czy najpierw w instalację fotowoltaiczną.

Patrząc nieco z boku, instalacja fotowoltaiczna przynosi korzyści niezależnie od tego czy pompę ciepła posiadamy czy nie. Tak jak powiedzieliśmy wcześniej, prąd wykorzystujemy od razu na swoje własne potrzeby.

Ale…. z drugiej strony patrząc, instalując pompę ciepła też od razu przynosimy naszemu budżetowi domowemu korzyści, bo zmodernizowaliśmy źródło ciepła na bardziej ekonomiczne, na takie, które będzie nam ogrzewało budynek taniej. Te korzyści występują zarówno przy inwestycji w instalację fotowoltaiczną, jak i przy inwestycji w instalację z pompą ciepła.

Idealnym rozwiązaniem będzie montaż tych dwóch rozwiązań jednocześnie. Wtedy systemy są do siebie odpowiednio dopasowane.

Marzenia kontra rzeczywistość

Pompy ciepła to coraz częściej wybierany system grzewczy, szczególnie w przypadku nowo budowanych domów jednorodzinnych. Gdy można je połączyć z fotowoltaiką, dają w pełni samowystarczalny system, dzięki któremu można pokryć wszystkie potrzeby mieszkańców, przechodząc przez ciepłą wodę użytkową, energię elektryczną i ogrzewanie, aż do chłodzenia.

O ile fotowoltaikę można bez problemów dołożyć do budynku, o tyle pompę ciepła najlepiej zaplanować już na etapie projektowania budynku, a przy budynku istniejącym najlepiej zrobić to przy okazji gruntownej modernizacji.

To właśnie w tym momencie liczy się zdecydowanie kolejność inwestycji, bo już na etapie projektowania budynku i planowania modernizacji konieczne jest podjęcie decyzji o systemie grzewczym opartym o pompę ciepła, by uniknąć niedowymiarowania pompy ciepła. Niedoszacowanie mocy grzewczej pompy ciepła prowadzi do zwiększenia pracy drugiego, szczytowego źródła ciepła np. grzałki elektrycznej. Trzeba wziąć pod uwagę odpowiednie zaprojektowanie zabezpieczeń nadprądowych o wymaganej przez producenta wartości oraz zabezpieczenia różnicowoprądowego. Trzeba też odpowiednio wcześnie pomyśleć o górnym źródle i dolnym źródle.


O najczęstszych błędach projektowych przy inwestycji w pompę ciepła czytaj więcej TUTAJ


 

Opowiada Dawid Pantera – menedżer marketingu produktu w Viessmann.

Redakcja GLOBEnergia