Rośnie popularność kredytów

Jeden z banków przeprowadził analizy wewnętrzne, z których wynika, że liczba udzielonych kredytów ratalnych w styczniu 2021 r. na zakup i montaż pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych wzrosła o 183 proc. w porównaniu do analogicznego okresie w 2020 r. W przypadku lutego 2021 r. – o  168 proc. Santander Consumer Bank informuje, że łączna wartość udzielonych kredytów ratalnych na ekoinstalacje w dwóch pierwszych miesiącach 2021 r. wzrosła o ponad 180 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Bank informuje także, że podobny wynik otrzymał po zestawieniu danych z lutego ubiegłego i bieżącego roku – liczba zakupionych ekoproduktów na raty w drugim miesiącu 2021 r. wzrosła o 168 proc. w porównaniu do 2020 r. Z kolei kwota udzielonych dofinansowań w dwóch pierwszych miesiącach 2021 r. wzrosła o 182 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

Trend na finansowanie OZE był szczególnie widoczny w III kwartale 2020 r. Liczba udzielonych kredytów ratalnych wzrosła wtedy aż o 785 proc. w stosunku do tego samego okresu w 2019 r.

Rośnie świadomość Polaków na temat zielonych inwestycji

Dlaczego Polacy coraz częściej sięgają po pomoc w bankach oraz inwestują we własne źródła energii? Przedstawiciele Santander Consumer Bank tłumaczą, że Polacy są coraz bardziej świadomi pozytywnego wpływu OZE na środowisko, a także na stan domowego budżetu. Sięgają bo preferencyjne finansowanie inwestycji OZE, które jest dostępne w praktycznie każdym banku. Atrakcyjny dla Polaków wydaje się być system spłaty w postaci ratalnej.

Santander tłumaczy, że wzrost zainteresowania kredytami na panele fotowoltaiczne i pompy ciepła w tym okresie może być spowodowany m.in. pandemią koronawirusa,  Na skutek pracy w domu wiele osób przeorganizowało funkcjonowanie domów. Rozwiązania OZE dają możliwości niższych rachunków za energię elektryczną.

Programy rządowe

Banki oferują nie tylko indywidualne kredyty na inwestycje w OZE, ale także angażują się w realizację programu rządowego Czyste Powietrze. Osiem banków dołączyło do programu, a pierwsze wnioski o kredyt na cele zgodne z programem Czyste Powietrze i dotację na częściową jego spłatę będzie można złożyć w bankach w połowie 2021 r.

Banki, które jako pierwsze chcą wprowadzić ścieżkę kredytową w programie Czyste Powietrze to Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB.

Dzięki dołączeniu banków do programu Czyste Powietrze, Polacy będą mieli do dyspozycji kilka tysięcy placówek, w których mogą skorzystać z nowego kredytu antysmogowego. NFOŚiGW przekonuje że współpraca z bankami ułatwi dostęp do dofinansowania na wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych.

Źródło: Santander/NFOŚiGW 

Redakcja GLOBEnergia