Pompa ciepła i rekuperacja – dlaczego warto je połączyć?


Dlaczego system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła połączony z system ogrzewania pompą ciepła jest elementem, który dobrze posiadać w domu? Przyczyn jest kilka! Przyjrzyjmy się im po kolei. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Połączenie pompy ciepła i rekuperacji jest praktycznie nieodłącznym elementem w nowych domach. Dlaczego? Dla Redakcji komentuje Paweł Paszkowski z Panasonic Heating and Cooling. 

Fakt, że w nowych domach coraz częściej stosuje się połączenie pompy ciepła i rekuperacji nie wynika bezpośrednio z przepisów prawnych. Może się jednak okazać, że obowiązujące Warunki Techniczne 2021 mogą być trudne do spełnienia bez zastosowania tych dwóch technologii. Dodatkowo, takie połączenie wiąże się z wieloma korzyściami! Jakimi?

Pierwszym elementem, który może wydawać się banalny, ale tak naprawdę jest tym najważniejszym jest człowiek i jego komfort. Zazwyczaj mówiąc o komforcie, mamy na myśli komfort cieplny, który definiuje przede wszystkim temperatura powietrza, która powinna być odpowiednia zarówno latem jak i zimą. Trzeba jednak pamiętać, że na stan komfortu wpływają również inne parametry. - komentuje Paweł Paszkowski

Parametrami, które wpływają na komfort odczuwalny w budynku jest między innymi temperatura promieniowania ścian zewnętrznych. Jak zauważył ekspert, ten element był szczególnie odczuwalny w przeszłości, gdy przegrody zewnętrzne nie były izolowane, więc w zimie promieniowało od nich zimno.

Parametrem, o którym coraz częściej mówi się w kontekście komfortu, jest tak zwana wilgotność względna. Ludzie są coraz bardziej świadomi, że powinna ona mieścić się w konkretnych zakresach: między 30 a 60%, aby w pomieszczeniu był zachowany komfort, czyli powietrze nie było zbyt suche. Kolejnym istotnym parametrem, jest prędkość przepływu powietrza.

O tym parametrze mieszkańcy budynku przypominają sobie zwykle podczas przeciągu lub gdy usiądą bezpośrednio pod klimatyzacją. Komfortowa prędkość przepływu powietrza w pomieszczeniu powinna mieścić się w przedziale między 0,05, a 0,4 m/s, w zależności od temperatury wewnętrznej. - komentuje Paweł Paszkowski

Ostatnim parametrem jest niskie stężenie zanieczyszczeń - między innymi dwutlenku węgla. Wartość stężenia CO2 uznawana za prawidłową wynosi 0,006%-0,007%, natomiast akceptowalna wartość wartość wynosi do 0,14%.
Zastosowanie pompy ciepła w połączeniu z rekuperacją jest w stanie zaspokoić wszystkie te warunki.

Budynek i środowisko

Kolejnym elementem, który pokazuje, że połączenie pompy ciepła z rekuperacją w nowych i modernizowanych domach jest praktycznie niezbędne, to aspekt dotyczący budynków, jako elementów ściśle związanych ze środowiskiem, w którym są budowane. Co ciekawe, często te aspekty są również powiązane z komfortem. Jako przykład można podać unikanie uszkodzeń w budynkach poprzez kontrolę wilgotności względnej. Polega to na usuwaniu wilgoci z powietrza, w celu wyeliminowania warunków do rozwoju grzybów i pleśni. Tę czynność może bez problemu zapewnić rekuperacja.

Dzięki zastosowaniu pompy ciepła i rekuperacji, zwiększa się energooszczędność budynków. Z perspektywy szybko rosnących cen źródeł energii, jest to bardzo istotna kwestia i będzie miała w przyszłości coraz większe znaczenie. Wzrost energooszczędności poprzez ocieplenie budynków i wymianę okien wpływa z kolei na to, że budynki są coraz bardziej szczelne. Prowadzi to do konieczności posiadania systemu wentylacji mieszkaniowej, gdyż wentylacja naturalna nie jest w stanie poradzić sobie z wymianą powietrza. Jeśli nawet wymiana powietrza występuje, to użytkownik nie ma nad nią żadnej kontroli.

Brak odpowiedniej wentylacji przyczynia się do syndromu chorego budynku, który prowadzi do coraz gorszej jakości powietrza w domu i może doprowadzić do powstawania pleśni i grzybów. Efektem, który bezpośrednio oddziałuje na mieszkańców jest podatność na alergie, zachorowania oraz bóle głowy. -  komentuje Paweł Paszkowski

W tym momencie pojawia się więc pewnego rodzaju kontrast. Z jednej strony przepisy prawne - Warunki Techniczne oraz rosnące ceny energii wymagają, aby budynki były coraz lepiej zaizolowane i szczelne, a z drugiej strony, przeprowadzenie termomodernizacji może się wiązać z ograniczeniem wymiany powietrza. Warto jednak zaznaczyć, że zastosowanie wentylacji grawitacyjnej w budynku prowadzi do niekontrolowanej wymiany powietrza, podobnie jak otwieranie okien, posiadanie szczelin podokiennych i podobnych rozwiązań umożliwiającym napływ świeżego powietrza. Wszystko to może wiązać się z dużymi dodatkowymi kosztami ogrzewania czy zużyciem dodatkowej ilości energii elektrycznej (np. do pompy ciepła), mimo zastosowania bardzo dobrej klasy izolacyjności przegród budowlanych w domu. Tak więc termomodernizacja może być nieefektywna przy braku kontrolowanej wentylacji. Jednak samo unikanie inwestycji w docieplenie budynku nie będzie dobrym wyborem i spowoduje coraz większe koszty użytkowania w skutek rosnących cen energii i surowców.

W związku z tym, aby spełnić Warunki Techniczne 2021, obniżyć koszty ogrzewania i równocześnie zapewnić komfort wewnętrzny w budynku, wentylacja mechaniczna stała się niezbędnym elementem.

Kontrola przepływu powietrza musi być elementem niezbędnym, który należy stosować w nowo budowanych oraz modernizowanych domach o bardzo dobrej izolacji - zaznacza ekspert.

Wykorzystanie rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, pozwala dodatkowo odzyskać część energii z powietrza wywiewanego na zewnątrz, a więc jeszcze bardziej zwiększyć energooszczędność. Z kolei źródłem ogrzewania, które znajdzie najlepsze zastosowanie w dobrze zaizolowanych i energooszczędnych budynkach jest pompa ciepła. Jej wykorzystanie wiąże się z ograniczeniem kosztów ogrzewania. Jest również sposobem na ogrzewanie budynku w sposób ekologiczny. Połączenie pompy ciepła z rekuperacją pomaga spełnić wymagania określone w Warunkach Technicznych. Rekuperacja pozwala na odzyskanie ciepła ze strat na wentylacji, a więc w pewnien sposób pomaga pompie ciepła w ogrzewaniu budynku.

Warto wiedzieć, że w pompach ciepła i rekuperatorach firmy Panasonic istnieje opcjonalna możliwość rozszerzenia sterowania o wspólny sterownik. - komentuje Paweł Paszkowski

Dodatkowo, zastosowanie rekuperacji niesie ze sobą możliwość filtracji powietrza, co jest szczególnie korzystne, przy obecnym problemie zanieczyszczenia powietrza oraz smogu.

Dowiedz się więcej!

W środę 12 stycznia 2022 roku o godzinie 10:00 zapraszamy na kolejny webinar z cyklu Webinarowa Środa! Jego tematem będzie zdalne sterowanie i monitoring pracy pompy ciepła. Nie może Was zabraknąć!

DATA: 12 stycznia 2022
GODZINA: 10:00
PROWADZĄCY: Maciej Stawiarski - Inżynier sprzedaży A2W - rozwiązania dotyczące ogrzewania i chłodzenia firmy Panasonic w Europie
TEMAT: Zdalny monitoring pracy pompy ciepła - po co, dla kogo i jak?
REJESTRACJAhttps://globenergia.clickmeeting.com/189374479/register


Materiał został opracowany na podstawie webinaru z cyklu Webinarowa Środa: „Pompa Ciepła + rekuperacja – czy tego potrzebujemy?”, który prowadził Paweł Paszkowski z Panasonic Heating&Cooling Solutions

Zobacz również