Pompa ciepła na kole podbiegunowym

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Pompa ciepła na kole podbiegunowym?

Pompa ciepła to urządzenie, które najwyższą efektywność uzyskuje w ciepłych klimatach. W tych warunkach generowana przez nią energia jest najtańsza. Nie oznacza to jednak, że nie jest w stanie pracować w niskich temperaturach.

Świetnie widać to na udostępnionym poniżej filmie. Opowiada on historię pompy ciepła, która została zamontowana w ekstremalnych warunkach klimatycznych - na kole podbiegunowym! W miejscowości Naimakka, 235 kilometrów na południe od Bieguna Północnego, mieszka tylko jedna osoba - Åke. Osiemdziesięcioletni Szwed jest odpowiedzialny za utrzymanie stacji meteorologicznej.

Klimat miejsca w którym mieszka nie zachęca do odwiedzin. Temperatura w Naimakka potrafi spaść nawet do minus czterdziestu stopni Celcjusza. W tej sytuacji ogrzewanie jest nie lada wyzwaniem - trudno znaleźć system, który byłby w stanie sprostać temu zadaniu. Jednocześnie trudno oczekiwać, by sędziwy wiekiem mieszkaniec stacji meteorologicznej jeździł po węgiel, by później codziennie wrzucać go do pieca.

Chciał żyć w ciepłym, równomiernie ogrzanym pomieszczeniu. Zdecydował się na pompy ciepła. Naimakka to jedno z najzimniejszych miejsc na Ziemi. Jeżeli technologia pomp ciepła działa też tutaj, to śmiało można powiedzieć, że zadziała wszędzie.

Historia ukazana w filmie świetnie wpisuje się w kampanię firmy Vaillant. Stworzona opowieść jest bardzo pozytywna, miejmy nadzieję na więcej materiałów tego typu.

[embed height=400]https://www.youtube.com/watch?v=UUsuqHHGTVg[/embed]

Jakiś czas temu głośno było o inwestorze, który mieszkając w Zakopanem zdecydował się na montaż pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych. Pomimo ciężkich warunków klimatycznych, wybrał technologie przyjazne środowisku. Inwestor chwali sobie to rozwiązanie- uważa, że oszczędza ono czas i pomaga w dbaniu o jakość środowiska. Warto zauważyć, że Zakopanem leży w piątej strefie klimatycznej i jest jednym z najzimniejszych miejsc w Polsce. Link do artykułu na ten temat znajduje się TUTAJ

Należy podkreślić, że choć wybór odnawialnych źródeł energii nie zawsze wiąże się z dużymi oszczędnościami finansowymi, to zawsze jest on uzasadniony ekologicznie. Wartości takie jak zdrowie czy wolny czas są trudne do wyceniania. Inwestycja w OZE pozwoli nam zarówno wykorzystać w dowolny sposób czas, w którym "dosypywaliśmy węgla do pieca" oraz egzystować w cichym, zdrowym śrowisku. A akuratnie te wartości są niezależne od warunków w zamontujemy instalacje OZE.

Link do filmu na serwisie Facebook

Źródło: Vaillant

Zobacz również