Pompa ciepła na kominie? Pytamy eksperta czy to dobry pomysł!
W sieci pojawił się praktyczny i estetyczny sposób na montaż jednostki zewnętrznej pompy ciepła. Instalacje z pompami ciepła nie wymagają komina, czemu więc nie wykorzystać miejsca, w którym się znajdował, na zamontowanie jednostki zewnętrznej pompy ciepła. Pytamy eksperta z branży pomp ciepła, co wiąże się z wykorzystaniem takiego rozwiązania i jakie są jego zalety.
Podziel się
Odpowiedni przepływ powietrza
Pierwszą istotną kwestią jest zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza przez jednostkę zewnętrzną pompy ciepła. Pompa ciepła może być zabudowana, ale należy zwrócić uwagę na to, czy zastosowana osłona nie ogranicza w zbyt dużym stopniu dostępu powietrza do jednostki.
“W przypadku tych osłon, można rozróżnić jakie urządzenie znajduje się w środku - jest to dobry znak. Można przyjąć, że kiedy nie widać jaka jednostka jest w środku, to przepływ powietrza nie będzie odpowiedni.” - komentuje Robert Kałużny, Panasonic Aquarea.
Jak dodaje Robert Kałużny z firmy Panasonic Aquarea, w przypadku tych osłon przepływ powietrza powinien być odpowiedni - szczeliny są na tyle duże, że obudowa nie będzie ograniczała przepływu powietrza przez pompę ciepła.
- Zobacz również: Czy rząd dopłaci 31,5 mld zł żeby utrzymać ceny energii elektrycznej na obecnym poziomie!?
Domy w zabudowie szeregowej i klimatyzacja
Pompa ciepła umieszczona na kominie może być atrakcyjnym rozwiązaniem również w przypadku urządzeń multisplit, służących do chłodzenia budynku.
“Jeżeli inwestor nie przewidział miejsca na jednostkę zewnętrzną klimatyzacji (np. na ścianie), to taka lokalizacja jednostki na kominie pozwala na rozprowadzenie klimatyzacji na górnym piętrze.” - wyjaśnia Robert Kałużny.
Ekspert z firmy Panasonic Aquarea zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt. Jak zaznacza Robert Kałużny, jest to dobre rozwiązanie szczególnie w zabudowie szeregowej - takie umiejscowienie pomp ciepła pozwala na spełnienie wymagań odnośnie hałasu.
Pompa ciepła w modernizowanych budynkach
Zwróćmy uwagę na jeszcze jeden aspekt. Załóżmy, że w budynku funkcjonował kocioł gazowy, a właściciel zdecydował się na jego wymianę na pompę ciepła. Kocioł gazowy był zlokalizowany w łazience i nie ma możliwości montażu pompy ciepła (jednostki wewnętrznej) w tym pomieszczeniu. Ponadto, w budynku nie ma żadnego wolnego pomieszczenia, które można byłoby przeznaczyć na umiejscowienie jednostki wewnętrznej pompy ciepła.
“W takiej sytuacji poddasze nieużytkowe może jest idealnym miejscem na montaż jednostki wewnętrznej pompy ciepła. Wówczas wygodnie byłoby umieścić jednostkę zewnętrzną w miejscu komina, lub na kominie.” - dodaje Robert Kałużny, Panasonic Aquarea.
Podobnie jest w sytuacjach, gdy kotłownia w której znajdowało się poprzednie źródło ciepła, znajduje się w środku kondygnacji - od ścian zewnętrznych oddzielają ją inne pomieszczenia. Montaż pompy ciepła w takim pomieszczeniu wiązałby się z koniecznością wykonania gruntownego remontu.
Pod względem umiejscowienia pompy ciepła w modernizowanych budynkach, a także pod względem hałasu, pompa ciepła zamontowana w ten sposób to bardzo praktyczne podejście.” - podsumowuje ekspert z firmy Panasonic Aquarea.
- Zobacz również: Czy kopciuchy będą truć dłużej? Niebezpieczne plany w Małopolsce
Prowadzenie linii freonowych
Z prowadzeniem linii freonowych, czyli przewodów przez które przepływa czynnik roboczy, również nie powinno być problemu w takiej konfiguracji. Przewody z czynnikiem można wyprowadzić w dowolną stronę.
Utrudnieniem, na które trzeba zwrócić uwagę jest bez wątpienia dostęp do jednostki zewnętrznej, co ma znaczenie w przypadku serwisu. Serwisant podczas czyszczenia wymiennika nie będzie stał na ziemi - konieczne będzie wejście na dach.
- Zobacz również: Gigantyczny termos o mocy 200 MW pomoże w stabilizacji sieci ciepłowniczej – ile ciepła może zgromadzić?
Ryzyko trafienie piorunem
Pompa ciepła musi być uziemiona. Dotyczy to również tych urządzeń znajdujących się przy ścianie budynku. Standardowo, w budynku powinno znajdować się również zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Przedstawiciel firmy Panasonic Aquarea rekomenduje również posiadanie ubezpieczenia budynku, które będzie chroniło urządzeniu przed tego typu awariami.
“Zagrożenie uszkodzeniem przez wyładowania atmosferyczne jest tak samo prawdopodobne w przypadku urządzeń znajdujących się na ścianie.” - zaznacza Robert Kałużny.
Ekspert dodaje, że w większości przypadków urządzenia i tak znajdują się poniżej kalenicy dachu - co widoczne jest na powyższych zdjęciach.
- Zobacz również: Gigantyczny termos o mocy 200 MW pomoże w stabilizacji sieci ciepłowniczej – ile ciepła może zgromadzić?
Odprowadzenie kondensatu
Instalując pompę ciepła na kominie, mamy w zasadzie dwie możliwości odprowadzenia skroplin, z czego, jak zaznacza ekspert oba są właściwe i nie powinny sprawiać problemów. Pierwszym sposobem na odprowadzenie skroplin jest wykonanie odpływu do wnętrza budynku do kanalizacji. Drugim rozwiązaniem, jest skierowanie odpływu skroplin na dach budynku.
“Oba rozwiązania są dobre. Wszystko zależy jak przygotowana jest instalacja i czy na poddasze jest wyprowadzona kanalizacja” - dodaje ekspert.
W przypadku skroplin, różnica pomiędzy odprowadzeniem na dach, a odprowadzeniem do kanalizacji będzie polegała wyłącznie na zastosowaniu grzałki tacy skroplin. Grzałka będzie wymagana jeżeli skropliny będą odprowadzane do kanalizacji.
- Zobacz również: Energia elektryczna będzie tańsza! Rząd przyjął ustawę 10H, szkoda tylko, że tak późno…
Temperatura dachu
A którą połać wybrać? Montując na dachu (w miejscu komina) jednostkę zewnętrzną klimatyzacji, bądź jednostkę zewnętrzną pompy ciepła, warto wybrać połać północną. Dlaczego?
Temperatury otoczenia wokół pompy ciepła są bardzo istotne. Pompa ciepła znajdująca się na dachu, lub na kominie znajduje się w otoczeniu, które latem nagrzewa się nawet do 60℃. Taka wartość temperatury może oszukiwać czujnik temperatury zewnętrznej pompy ciepła. Latem w skrajnych wypadkach pompa ciepła może nie włączyć się do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W pompach ciepła, maksymalną temperaturą parowacza, przy której jest podgrzewana ciepła woda użytkowa jest 45℃. Powyżej tej temperatury pompa ciepła nie będzie w stanie ogrzewać pomieszczeń, ani podgrzewać c.w.u. Z tego względu zarówno dla pompy ciepła jak i klimatyzacji, wskazana byłaby północna połać dachu.
Źródło: www.tiktok.com/@drc.com.ua.