Pompa ciepła na poddaszu – czy to możliwe?

Pompę ciepła zazwyczaj montuje się na gruncie na niezależnym fundamencie lub konstrukcji obok budynku. Można ją jednak zamontować w innych miejscach, na przykład na dachu lub ścianie. A czy można zainstalować pompę ciepła na poddaszu? Pytamy Stanisława Glodnego, eksperta z firmy Panasonic.

Podziel się
Popularność pomp ciepła w Polsce stale rośnie. Przez ostatnie dwa lata obserwujemy skokowy wzrost zainteresowania pompami ciepła do ogrzewania domów. Zgodnie z prognozą PORT PC, sprzedaż pomp ciepła na koniec 2022 roku może osiągnąć niemal 200 tys. sztuk. Zdecydowaną większość z nich, bo 185-190 tys. szt. będą stanowiły urządzenia typu powietrze-woda. Kolejny - 2023 rok, w który właśnie wchodzimy może się dla rynku pomp ciepła okazać jeszcze lepszy. I nic dziwnego! Na popularność pomp ciepła w Polsce wpływa bowiem ich atrakcyjność użytkowa, w tym wysoki komfort obsługi i wielofunkcyjność, korzystniejsze koszty ogrzewania w porównaniu do innych źródeł ciepła oraz rosnące zaufanie do tej technologii, zarówno wśród użytkowników, jak i instalatorów. Na popyt istotnie wpływa także zainteresowanie inwestorów bezemisyjnymi systemami grzewczymi i wzrost świadomości ekologicznej Polaków. Pompa ciepła zamontowana w budynku nie powoduje bowiem żadnej tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń.
Gdzie zamontować pompę ciepła?
Osoby, które myślą o inwestycji w pompę ciepła muszą dokładnie ją zaplanować. Naturalnym więc wydaje się pytanie “Gdzie zamontować pompę ciepła?”. Najczęściej jest to oczywiście grunt, a więc fragment działki obok domu. Nie każdy jednak ma taką możliwość. Innymi sposobami jest więc ściana lub dach. Pojawiają się jednak jeszcze inne, ciekawe pomysły. Jednym z nich jest montaż pompy ciepła na wentylowanym poddaszu. Czy da się to zrobić?
Nie polecam montować pompy ciepła na poddaszu. Przede wszystkim dlatego, że pompa ciepła będzie to poddasze jeszcze bardziej wychładzała. Dojdzie do sytuacji, w której temperatura na poddaszu będzie obniżona w stosunku do tej, dla której budynek został zaprojektowany. Może się okazać, że straty przez strop będą zbyt wysokie.
komentuje Stanisław Glodny.
Ekspert zwrócił również uwagę na hałas i konieczność odizolowania poddasza, która powstałaby po zamontowaniu na nim pompy.
Pompa ciepła na poddaszu, ale w kapsule
Istnieją na rynku jednak ciekawe rozwiązania, które pozwalają na montaż pompy ciepła w nietypowych miejscach. Jednym z nich jest pompa ciepła w specjalnej osłonie przypominającej komin. Pisaliśmy o niej TUTAJ. Okazuje się, że ta sama firma oferuje również rozwiązania przeznaczone właśnie na poddasze.
Są to pewnego rodzaju kapsuły, które się montuje między poddaszem a dachem. W tym rozwiązaniu zamiast zwykłego okna jest coś na kształt okna nawiewno-wywiewnego dla pompy ciepła. Cała pompa ciepła jest zamontowana w specjalnym kokonie wewnątrz poddasza. To pokazuje, że można i da się zamontować pompę ciepła na poddaszu, ale niekoniecznie na poddaszu dobrze wentylowanym, bo taka realizacja musi zostać dobrze odizolowana. - komentuje Stanisław Glodny

Na pewno jest to nietypowe rozwiązanie. Przyjrzyjmy się jak wygląda.
Ciekawe rozwiązanie
Jak czytamy na stronie producenta, rozwiązanie można zastosować w istniejących budynkach lub w nowych projektach budowlanych, w których mogą wystąpić „trudne sytuacje” związane z zastosowaniem pomp ciepła, takie jak problem z hałasem, dostępną przestrzenią lub estetyką. Rozwiązanie pod nazwą HydroTop, które stanowi prefabrykowaną konstrukcję, umieszcza się na poddaszu przez otwór w dachu, niczym świetlik. Część pobierająca energię z powietrza zewnętrznego wystaje około 15 centymetrów ponad dach. Urządzenie jest dostępne w kilku wariantach mocy grzewczej 3kW, 5kW, 7kW i 9kW i wykorzystuje również pompy ciepła Panasonic.

Jest to jeszcze niespotykane rozwiązanie w Polsce. Jak zaznacza ekspert, decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać, że niedozwolone jest przechłodzenie budynku od środka.
Źródła: Webinarowa Środa, dhps.nl