Pompa ciepła od spółki z grupy PGNiG? Prześwietlamy nową pompę ciepła VGE!

Rynek pomp ciepła ciągle zaskakuje. Do grona powietrznych pomp ciepła dołączyła nowa marka, wprowadzona na rynek przez spółkę z grupy kapitałowej PGNiG. Niech was to nie zmyli, nie jest to pompa na gaz ziemny, a klasyczna, elektryczna powietrzna pompa ciepła typu monoblok. W kolejnej recenzji redakcji GLOBENERGIA, zaglądamy do wnętrza pompy ciepła VGE Eco Air. Czym zaskoczy nas urządzenie zaprojektowane we współpracy z polskimi inżynierami?

Zdjęcie autora: Jakub Król
Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Podziel się

VGE to nowy gracz na polskim rynku pomp ciepła. VGE Eco Air to urządzenia służące do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej (CWU), a także chłodzenia.

Pompa ciepła VGEŹródło: GLOBENERGIA
Pompa ciepła VGE
Źródło: GLOBENERGIA

Zacznijmy od wyglądu

Obudowa pompy ciepła VGE jest szaro-czarna. Taki dobór kolorów sprawia, że lakier nie będzie zmieniał barwy pod wpływem warunków atmosferycznych. Pompa wykonana w tej kolorystyce będzie pasować do większości wykończeń elewacji budynku. Dla niektórych osób, efekt wizualny może zakłócać jedynie fioletowy kolor i niejednorodna struktura materiału, z którego wykonano wirnik wentylatora. W kwestii wyglądu pompy ciepła, interesująca jest osłona wymiennika pompy, która ma strukturę plastra miodu. Możemy jednak dostrzec tu pewną niekonsekwencję: przednia osłona pompy nie nawiązuje do tej estetyki.

Pompa ciepła VGE - osłona wymiennika w strukturze plastra miodu Źródło: GLOBENERGIA
Pompa ciepła VGE - osłona wymiennika w strukturze plastra miodu
Źródło: GLOBENERGIA

Ciekawe jest to, że odbiór wizualny nie jest zakłócany przez żadne zbędne elementy, takie jak śruby. W pompie ciepła VGE połączenia materiałów oraz śruby mocujące obudowę są ukryte. Obudowa pompy ciepła jest wykonana z grubej stali i wykazuje się dużą sztywnością. To dobrze świadczy o jakości zastosowanych materiałów. Do pełni szczęścia brakuje, by producent zastąpił błyszczący lakier na obudowie, lakierem matowym. Taka zmiana, poza tym, że nadałby pompie bardziej nowoczesnego wyglądu, pozwoliłaby na uniknięcie pozostawienia śladów palców na obudowie.

Zwróciliśmy już uwagę na ukryte śruby łączące poszczególne elementy obudowy. A jak wygląda jakość poszczególnych elementów obudowy urządzenia? Jest ono wykonane z solidnych materiałów. Już na pierwszy rzut oka widać nie tylko precyzyjne wykonanie, ale także elementy o wysokiej trwałości. Zobaczyć to można nie tylko po zdjęciu obudowy, ale oceniając już sam wygląd elementów wykończeniowych.

Pompa ciepła VGE.
Źródło: GLOBENERGIA

Split czy monoblok?

Pompa ciepła VGE jest urządzeniem typu monoblok. Oznacza to, że całe urządzenie znajduje się na zewnątrz budynku i nie ma potrzeby montowania jednostki wewnętrznej. W związku z tym, że monobloki to pojedyncze urządzenia, które łączą w sobie funkcję jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, charakteryzują się większym rozmiarem niż pompy typu split. Budowa pomp ciepła VGE jest zwarta, dzięki czemu są one mniejsze niż inne dostępne na rynku urządzenia tego samego typu (monobloki).

Moc akustyczna

Cała aplikacja, dokumentacja i kontroler mają wbudowany język polski. Pompy ciepła VGE to ciche urządzenia. Zgodnie z etykietą energetyczną pompy ciepła VGE Eco Air M07-F1.R32.0, (jednostka o zakresie mocy grzewczej od 1,57 do 8,40) moc akustyczna pompy ciepła wynosi 53 dB. Wartość ta jest niższa niż moc akustyczna innych pomp ciepła topowych producentów o podobnych parametrach grzewczych. Spośród najbardziej popularnych urządzeń na polskim rynku znaleźliśmy jedynie jedno urządzenie o niższej mocy akustycznej (52 dB).

Grzejniki i ogrzewanie podłogowe

Występuje w nich dodatkowo tryb cichy, który może być uruchamiany w nocy, co dodatkowo obniża hałas. Pompa ciepła VGE jest nie tylko dobrze wygłuszona, ale także odpowiednio zaizolowana, co eliminuje straty ciepła. Warto również zwrócić uwagę na ich szerokie zastosowanie. Urządzenia są w stanie ogrzać wodę do 60°C. Dzięki temu pompa ciepła może pracować zarówno z grzejnikami, jak i ogrzewaniem podłogowym.

Jaka sprężarka?

Sercem pompy ciepła VGE jest sprawdzona sprężarka Panasonic z podwójnym wirnikiem. Firma ta jest jednym z liderów w dziedzinie sprężarek. Panasonic produkuje je do swoich urządzeń już od kilkudziesięciu lat. Sprężarki Panasonic cieszą się zaufaniem użytkowników i instalatorów, co widać po wolumenie sprzedaży. W 2006 roku skumulowana globalna produkcja sprężarek Panasonic sięgnęła 200 mln sztuk.

Podzespoły firmy Sanhua

Uwagę osób zorientowanych w zakresie podzespołów, z których montowane są pompy nie przykuje jedynie sprężarka. Specjaliści z zakresu produkcji pomp ciepła docenią jakość komponentów z jakich zbudowany jest obieg chłodniczy w pompach ciepła VGE. W urządzeniu znajduje się zawór 4-drogowy i zawory rozprężne firmy Sanhua.

Pompa ciepła na polskie warunki

Pompy ciepła VGE są dostosowane do polskich warunków klimatycznych. VGE Eco Air działa nawet przy bardzo niskich temperaturach otoczenia do -30°C. Jest to wartość znacznie przewyższająca średnią rynkową. Praca do tak niskich wartości temperatury zewnętrznej wynika z zastosowania układu chłodniczego wykonanego w technologii EVI.

Modulacja mocy grzewczej

W warunkach A7W35 (temperatura zewnętrzna równa 7°C, temperatura wody wlotowej 35°C), pompa ciepła VGE Eco Air M07-F1.R32.0 moduluje w zakresie od 1,57 do 8,40 kW. Ciężko znaleźć produkt działający na czynniku R32, który byłby w stanie tak nisko zejść z mocą grzewczą, co jest zaletą. Tak szeroki zakres mocy grzewczej pozwala na dobranie odpowiednich parametrów pracy nawet w przypadku niskiego chwilowego zapotrzebowania na ciepło - ograniczona jest liczba włączeń i wyłączeń pompy ciepła.

Wykres mocy grzewczej pompy ciepła VGE M07-F1.R32.0Źródło: Karta mocy grzewczej VGE - www.vge.pl
Wykres mocy grzewczej pompy ciepła VGE M07-F1.R32.0
Źródło: Karta mocy grzewczej VGE - www.vge.pl

Na wykresie mocy grzewczej widzimy zakres modulacji mocy grzewczej pompy ciepła VGE dla dwóch temperatury wody wlotowej. Producent podaje, że pompa ciepła jest w stanie pracować nawet do temperatury otoczenia wynoszącej -30°C. Jednakże producent nie podaje dostępnej wydajności grzewczej w tej temperaturze. Najniższą wartością, dla której podano zakres wydajności grzewczej jest temperatura -25°C. W tej temperaturze i temperaturze wlotowej równej 35°C zakres wydajności grzewczej wynosi od 0,7 kW do 3,1 kW. Dla -20°C zakres ten wynosi już od 0,9 kW do 4,0 kW przy zachowaniu bardzo dobrej wartości COP - na poziomie 2,0.

Wbudowany moduł Wi-Fi

Automatyka pompy ciepła VGE pozwala na sterowanie pogodowe, co minimalizuje konieczność ingerencji użytkownika w zarządzanie urządzeniem grzewczym. Automatyka i kontroler pompy ciepła w standardowej wersji posiadają wbudowany moduł Wi-Fi pozwalający na zdalne zarządzanie.

Pompa ciepła skrojona pod program Czyste Powietrze

Dostępny jest szeroki zakres wydajności grzewczych pomp VGE - od 7 do 19 kW w wersjach jedno i dwuwentylatorowych. Pompy ciepła VGE są przygotowane specjalnie na polski rynek, nie dziwi więc fakt, że spełniają rygorystyczne normy programu Czyste Powietrze. Chodzi o kategorię A+++ dla temperatury projektowej zasilania równej 35°C i A++ dla 55°C na zasilaniu. COP pomp ciepła VGE osiąga wysokie wartości - od 4,30 do 4,91 w przypadku jednostek jednowentylatorowych i od 4,40 do 4,92 w przypadku jednostek dwuwentylatorowych.

Wydajności grzewcze i chłodnicze pomp ciepła VGEŹródło: vge.pl
Wydajności grzewcze i chłodnicze pomp ciepła VGE
Źródło: vge.pl

Pompy ciepła VGE - zalety dla instalatorów

O kwestie związane z montażem pompy ciepła VGE zapytaliśmy Tomasza Pudlika z firmy Solgen (należącej do grupy kapitałowej PGNiG), który odpowiada za rozwiązania techniczne zastosowane w tej pompie ciepła. Jego zdaniem pompy ciepła VGE są proste w montażu. Mimo, że są to urządzenia typu monoblok, są mniejsze niż standardowe pompy monoblokowe dostępne na rynku. Takie gabaryty pozwalają na ograniczenie liczby osób potrzebnych do montażu.

Pompa ciepła VGE - wymiaryŹródło: vge.pl
Pompa ciepła VGE - wymiary
Źródło: vge.pl

Instalatorzy tej pompy ciepła nie muszą też wykonywać układu chłodniczego, jest on hermetyczny, co wynika z konstrukcji monoblokowej. Sprawia to, że ryzyko błędu przy montażu jednostki jest ograniczone do minimum. Ponadto, urządzenie jest montowane na zewnątrz budynku, co minimalizuje zajmowaną powierzchnię wewnątrz budynku. Do budynku prowadzone są tylko rury z wodą.

Ułatwienia w montażu

Co wyróżnia pompę ciepła VGE? Złącza elektryczne na zewnętrznej obudowie wyposażone są w dławiki zapewniające wodoszczelność układu - mało które urządzenia dostępne na rynku są wyposażone w to rozwiązanie. Wewnątrz urządzenia projektanci zdecydowali się na szybkozłącza elektryczne pozwalające na bezproblemowe podłączenie osprzętu elektrycznego do płyty głównej pompy ciepła. W urządzeniu jest już fabrycznie wbudowany moduł wifi oraz fabrycznie podłączone czujniki i kontroler na przewodzie o długości 10 metrów. Dzięki temu instalatorzy mogą oszczędzić swój czas i zwiększą wygodę montażu.

Pompa ciepła VGE - szybkozłącza elektryczneŹródło: GLOBENERGIA
Pompa ciepła VGE - szybkozłącza elektryczne
Źródło: GLOBENERGIA

Grzałka tacy ociekowej

W podstawowej wersji pompy VGE występuje wbudowana grzałka tacy ociekowej. Producent zastosował także szeroki rozstaw lameli wymiennika (parownika), które pozwalają na wydłużenie czasu pracy pomiędzy odszranianiem jednostki. Przekłada się to na wyższą efektywność pompy ciepła i całego układu, a w konsekwencji na korzyści ekonomiczne dla użytkowników.

Pompa ciepła VGE.Źródło: GLOBENERGIA
Pompa ciepła VGE.
Źródło: GLOBENERGIA

Pompa ciepła VGE - serwis

Dystrybutor pomp ciepła VGE dysponuje czterema centrami logistyczno-serwisowymi w Polsce - w Krakowie, Łodzi, Poznaniu oraz Wrocławiu. Spółka deklaruje szybkie wsparcie techniczne oraz prowadzenie szkoleń z montażu urządzeń VGE.

Ekologiczny czynnik R32

VGE Eco Air dzięki zastosowaniu nowoczesnego ekologicznego czynnika R32 o niskim współczynniku GWP (Global Warming Potential) jest przyjazna środowisku. Czynnik R32 charakteryzuje się niską szkodliwością, dzięki czemu pompy VGE nie wymagają zgłoszenia do systemu Centralnego Rejestru Operatorów (CRO) oraz dożywotnich przeglądów z wpisem do CRO.

Nowa konstrukcja dostępna na rynku - czy warto?

Pompa ciepła VGE to nowa konstrukcja dostępna na rynku. Polski rynek pomp ciepła jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie. Producenci pomp ciepła chcąc zwiększyć tempo instalacji stawiają na nowe konstrukcje. Przy ich projektowaniu zwracają uwagę na kwestie, z którymi na co dzień mierzą się instalatorzy i użytkownicy pomp ciepła.

Przykładem marki, która idzie tą drogą jest VGE. W tym przypadku projektanci zdecydowali się na wdrożenie nowych rozwiązań na podstawie informacji zwrotnej z rynku. Może część z tych rozwiązań w perspektywie czasu okaże się standardem.

Źródło: GLOBENERGIA, VGE, Solgen

Zobacz również