Na stronie Taurona można przeczytać, że dostawca energii oferuje również sprzedaż pomp ciepła. Firma zachęca swoich klientów do zakupu urządzenia za pośrednictwem swojej strony, na której można zamówić kontakt z przedstawicielem za pomocą specjalnego formularza. Spółka nazywa pompy ciepła “jedną z najtańszych form ogrzewania, wykorzystującą darmową energię cieplną gruntu, wody i powietrza”. Wśród zalet tego typu urządzeń podkreśla bezobsługowość, pełen komfort użytkowania oraz brak negatywnych skutków środowiskowych powstających na etapie eksploatacji urządzenia. Brak jednak wyraźnie podanej informacji, kto jest producentem oferowanych przez Taurona pomp ciepła i jakie modele mają w swojej ofercie.

Brak jednak wyraźnie podanej informacji, kto jest producentem oferowanych przez Taurona pomp ciepła i jakie modele mają w swojej ofercie.

Postanowiliśmy sprawdzić, jakie pompy ciepła Tauron oferuje swoim klientom.

screenshot ze strony www.tauron.pl

Poproszę pompę ciepła

Do dzieła! Poprzez formularz zamówiliśmy kontakt z doradcą. Przedstawiciel firmy Levada – obsługującej sprzedaż pomp ciepła od Taurona –skontaktował się z nami po sześciu dniach roboczych (na stronie było napisane, że kontakt przewidywany jest do 5 dni roboczych, ale nie czepiajmy się szczegółów). Osoba udzielająca informacji ze strony Levady dopytywała się, jakie konkretnie rozwiązanie nas interesuje, jednocześnie na wstępie oznajmiając, że mają do zaoferowania pompy ciepła powietrze/woda do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej za około 35 tysięcy złotych, w zależności od mocy urządzenia i zastosowanego rozwiązania.

Zapytaliśmy, jaką pompę ciepła można by wybrać do ogrzewania ciepłej wody użytkowej w domu jednorodzinnym, w którym będą mieszkać cztery osoby.

Uzyskaliśmy ofertę:

  • pompa ciepła powietrze/woda Vitocal 060-A typ WWKS o mocy 1,3 kW przeznaczona do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, ze zbiornikiem c.w.u. o pojemności 251 litrów
  • kanały powietrzne z czerpnią/wyrzutnią do 10 m
  • materiały hydrauliczne do podłączenia pompy do istniejącej instalacji c.w.u.

Podana wycena to 11 000 złotych brutto (w cenie koszt montażu pompy ciepła i przewodów powietrznych). Warto zwrócić uwagę, że jest to cena katalogowa.

Nazwa  wskazuje, że producentem oferowanych pomp ciepła jest Viessmann. Za sprzedaż pompy ciepła od Taurona odpowiadała firma Levada, która oferuje także panele fotowoltaiczne, termomodernizację budynków i wymianę kotłów.

Pompy ciepła od dostawcy energii

Rozszerzenie oferty Taurona o pompy ciepła może spowodować pozytywny efekt w postaci popularyzacji tego rodzaju ogrzewania – zwłaszcza wśród osób, które do tej pory z nim się nie zetknęły. Na stronie spółki Tauron Sprzedaż znajdują się informacje na temat zalet pomp ciepła i korzyści wynikających z ich użytkowania przedstawione w jasny, zrozumiały sposób. To niewątpliwie duży plus dla całej branży.  Natomiast szkoda, że na stronie firmy brakuje informacji o przykładowych wycenach pomp ciepła – oraz, co ważniejsze – o rodzajach i modelach urządzeń w ofercie. Z pewnością można uznać zainteresowanie Taurona odnawialnymi źródłami energii za pozytywny krok, który ma szansę przyczynić się nie tylko do lepszego wykorzystania energii elektrycznej, ale do promocji nowoczesnych rozwiązań grzewczych. Smaczku dodaje fakt, że na terenie Taurona w 2016 roku podłączono najwięcej w Polsce mikro-instalacji fotowoltaicznych (drugie miejsce PGE, trzecie Energa wg raportu SBF Polska PV). Czy region objęty działaniami spółki ma szansę zostać liderem w branży OZE? Przyszłość pokaże.

 

Redakcja GLOBEnergia