Rynek pomp ciepła w Polsce rozwija się dynamicznie. Dostępność typoszeregów, szeroki wybór modeli, coraz bardziej ekologiczne czynniki chłodnicze – to trendy za którymi podążają producenci tych urządzeń. Co zdaniem producenta i dystrybutora zyskuje użytkownik po inwestycji w pompę ciepła?

Czy w polski rynek pomp ciepła jest ciągle rynkiem ceny, czy rynkiem jakości? Zapraszamy na rozmowę z Pawłem Rostkowskim, kierownikiem ds. sprzedaży marki alpha innotec.

Anna Będkowska: Rynek pomp ciepła dynamicznie się rozwija. Jakie cechy pomp ciepła rozwija marka alpha innotec, by sprostać wymaganiom inwestorów?

Paweł Rostkowski: Marka alpha innotec stawia na pompy ciepła najnowszej generacji. Oznacza to, że pompy ciepła dostosowywane są do wymagań w zakresie ochrony środowiska. Stawiamy na produkty i rozwiązania przyjazne dla otoczenia. Nie bez znaczenia jest też sprawność – chcąc być konkurencyjnym, produkty muszą spełniać najwyższe osiągi jeśli chodzi właśnie o efektywność ich pracy. Marka dba o długą żywotność urządzeń i o jak najbardziej przyjazny interfejs z troską o komfort użytkowania.

A.B: Pompy ciepła to już dzisiaj pojęcie dość szerokie. Z moich obserwacji wynika, że stawiacie Państwo na powietrzne pompy ciepła, a konkretnie na urządzenia typu monoblok. Dlaczego monoblok? W czym są lepsze od splitów?

P.R: Dzisiejsze rozwiązania techniczne, stosowane w znakomitej większości pomp ciepła typu split, wykorzystują gazy chłodnicze, które przyczyniają się do niszczenia naszej atmosfery. Z tego względu wprowadzono ustawę o tzw. „f-gazach”, która reguluje obrót nimi. Urządzenia, które wymagają wykonania układu chłodniczego na miejscu inwestycji przez instalatora są zdecydowanie bardziej narażone na ewentualne nieszczelności i na utratę/emisję czynnika chłodniczego do otoczenia. Nie chodzi jednak tylko o środowisko. Taka awaria często prowadzić może do konieczności wymiany sprężarki, a to z kolei naraża użytkowników na wysokie koszty.

Urządzenia typu monoblok, mają układ chłodniczy wykonany fabrycznie przez co zdecydowanie rzadziej występuje awaria, na skutek której system ulega rozszczelnieniu.

Dodatkowo alpha innotec stawia na czynniki chłodnicze, które są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku. R 290, czyli propan o wysokiej czystości, coraz częściej wymieniany jest jako gaz chłodniczy przyszłości – a my już jesteśmy na tą przyszłość przygotowani.

Źródło: alpha innotec

A.B: Jak zatem przygotować się do inwestycji w pompę ciepła monoblok? Co polecałby Pan klientom?

P.R: Tu zdecydowanie najważniejszy jest wybór odpowiedniej firmy instalacyjnej z regionu, w którym instalowane będzie urządzenie. Wizyta i rozmowa z inwestorami, którzy już posiadają pompę ciepła może wyjaśnić wiele wątpliwości co do komfortu i kosztów na jakie należy się przygotować.

A.B: Dobre referencje to podstawa, nie każdy jednak może pozwolić sobie na rozwiązania, które zobaczy u sąsiada. Na co, Pana zdaniem, klienci zwracają uwagę przy wyborze urządzenia? Marka, jakość, czy ciągle cena?

P.R: Dzisiaj, świadomi klienci decydując się na zakup pompy ciepła biorą pod uwagę własny komfort i bezpieczeństwo. Aby osiągnąć swoje założenia wybierają urządzenia, które dbają o środowisko nie zatruwając go i nie generując uciążliwego hałasu, który może skutecznie popsuć odpoczynek. Jeśli dołożymy do tego ponad 20-letnią trwałość otrzymujemy produkt, który nie ma sobie równych.

Źródło: alpha innotec

A.B: „Własny komfort i bezpieczeństwo” – bardzo dobrze powiedziane! Podsumowując gdyby miał Pan dokończyć zdanie: Inwestując w pompę ciepła zyskujesz…..

P.R: Inwestując pompę ciepła zyskujesz komfort i czas, który możesz przeznaczyć rodzinie lub na realizację własnych pasji.

A.B: Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że polski rynek pomp ciepła staje się rynkiem jakości, a nie rynkiem ceny?

P.R: Chciałbym, aby tak było. Niestety realia często pokazują, że cena jest głównym kryterium. Ważne, aby wybierać możliwie najlepsze urządzenia w ramach środków którymi dysponujemy. Aby to było możliwe, potrzebujemy wiedzy, którą dysponują producenci wyspecjalizowani w pompach ciepła.
Alpha innotec to marka, która w pełni skupiła się na pompach ciepła i w tym stara się być najlepsza. Warto korzystać z tej wiedzy, zyskując komfort oraz wiele lat bezproblemowego użytkowania.

Paweł Rostkowski

Kierownik ds. sprzedaży marki alpha innotec.