Pompa ciepła vs. zima – wszystko co musisz wiedzieć! Pytamy producentów 

Pompy ciepła stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych technologii grzewczych. Są wygodne w użytkowaniu, bezemisyjne i przede wszystkim - efektywne. Przybywa właścicieli nowych pomp ciepła, którzy mają wątpliwości co do wpływu np. śniegu na jednostkę zewnętrzną PC. Producenci PC - Mitsubishi Electric i Viessmann - odpowiadają na łamach GLOBEnergia.pl na najczęściej zadawane pytania przez naszych Czytelników. 

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom
Oblodzona pompa ciepła

Czy przy projektowaniu domu i planowanej instalacji pompy ciepła trzeba brać pod uwagę zimę i ryzyko zasypania jednostki zewnętrznej śniegiem np. spadającym z dachu? 

Na pytanie GLOBEnerga.pl odpowiada Sylwia Sowa, ekspert Viessmann. Wyjaśnia, że najlepiej montować jednostkę zewnętrzną w miejscu uniemożliwiającym zasypanie wentylatorów śniegiem. Nagromadzony śnieg może spowodować usterkę urządzenia wskutek zbyt małego przepływu powietrza. Dobrze jest zamontować jednostkę zewnętrzną na postumencie co najmniej 500 mm nad ziemią. Ważne jest, aby zdystansować pompę ciepła od podłoża, aby w okresie zimowym nie była narażona na pokrycie śniegiem.

Przy montażu należy zapewnić optymalny przepływ powietrza i zapobiec dostawaniu się do urządzenia śniegu oraz deszczu. W przypadku obszarów  o wysokiej wilgotności (np. w pobliżu morza) dobrze jest umieścić jednostkę zewnętrzną w dobrze oświetlonym miejscu o odpowiedniej wentylacji. Dodatkowo, izolacja rur wystawionych na działanie mrozu pomoże uniknąć ewentualnych uszkodzeń.

- Ważne jest, aby nie umieszczać jednostki zewnętrznej tuż pod dachem, gdzie może osunąć się śnieg, ewentualnie profilaktycznie zastosować śniegołapy.

Ciekawy pomysłem może też być zbudowanie nieinwazyjnego daszku nad jednostką zewnętrzną, który trochę ograniczy bardzo duże opady śniegu - wskazuje Sowa. 

Producent radzi, aby nie instalować jednostek w narożnikach pomieszczeń, we wnękach ani pomiędzy murami. Może to prowadzić do tzw. „krótkiego spięcia” między powietrzem wywiewanym i nawiewanym. „Krótkie spięcie” w trybie grzewczym prowadzi do ponownego zassania schłodzonego, wywiewanego powietrza. Może to spowodować obniżenie wydajności pompy ciepła oraz problemy z odszranianiem.

Podobne rozwiązania podpowiada Damian Filipowicz, Product Leader z Mitsubishi Electric. Jednostka zewnętrzna musi być osłonięta przed bezpośrednim działaniem opadów atmosferycznych np. za pomocą daszku. Dodatkowo pompa ciepła musi być odpowiednio ustawiona i przygotowana na zalegający po opadach śnieg. Musi zostać zainstalowana na podwyższeniu, tak by zapewnić odpowiedni odpływ wody z procesu odszraniania oraz tak, by śnieg nie blokował przepływu powietrza przez jednostkę.

- Zmniejszenie przepływu powietrza przez zalegający śnieg może spowodować obniżenie sprawności jednostki, co w kolejności może doprowadzić do jej awarii - wskazuje ekspert Mitsubishi Electric.

Jak przygotować pompę ciepła na zimę? Czy wymaga przeglądu i regulacji?

Damian Filipowicz, podkreśla, że przede wszystkim pompa ciepła powinna być serwisowana regularnie.

- Gwarantuje to właściwą i bezawaryjną pracę urządzenia. Jest to szczególnie istotne ze względu na to, że urządzenia te są najczęściej jedynym źródłem ogrzewania domu i produkcji ciepłej wody użytkowej. Wykonywanie przeglądów zgodnie z wytycznymi producenta pozwala ograniczyć możliwe nieprawidłowości w działaniu urządzenia i uniknąć przykrych sytuacji jak np. potencjalna awaria instalacji grzewczej zimą - wskazuje Filipowicz. 

Zgodnie z zaleceniami Mitsubishi Electric, przeglądy pomp ciepła muszą być wykonywane dwa razy w roku. Okres między przeglądami powinien wynosić od 5 do maksymalnie 7 miesięcy. Zapewniają one poprawną pracę urządzenia oraz są warunkiem obowiązywania gwarancji.

Filipowicz wyjaśnia, że zakładając, iż urządzenie zostało odpowiednio dobrane dla budynku i jest poddawane regularnym serwisom można spokojnie uznać, że jesteśmy gotowi na sezon zimowy. Nie bez powodu został wspomniany tutaj odpowiedni dobór, ponieważ to on gwarantuje odpowiednią pracę i sposób pracy całego systemu wyposażonego w pompę ciepła. Decydując się na zakup, warto rozważyć pewne parametry techniczne urządzenia jak np. gwarantowany zakres pracy oraz technologia wykorzystana w urządzeniu. Jednostki z typoszeregu Zubadan gwarantują pracę aż do -28oC, dzięki wykorzystaniu w nich technologii wtrysku czynnika chłodniczego „flash-injection”. Sprawia to, że urządzenia te świetnie spisują się również tam, gdzie są potencjalnie narażone na skrajnie niskie temperatury zewnętrzne. W skrócie można powiedzieć, że zima im niestraszna - dodaje przedstawiciel Mitsubishi Electric. 

Śnieg zasypał zewnętrzną jednostkę PC. Jak reagować?

Filipowicz wyjaśnia, że w przypadku zasypania jednostki śniegiem np. podczas obfitych opadów konieczne będzie usunięcie jego nadmiaru. Nagromadzony wokół agregatu śnieg utrudni odpływanie wody, co w konsekwencji może doprowadzić do sytuacji, w której zablokowany zostanie spływ wody z jednostki. Nawarstwiający się lód spowoduje nagły spadek wydajności oraz doprowadzi do uszkodzenia jednostki - wskazuje ekspert. 

Dodaje, że zaspa śniegowa może też stanowić barierę dla przepływu powietrza przez agregat. Dlatego niezwykle ważne jest, aby po opadach skontrolować zaśnieżenie w pobliżu urządzenia i usunąć jego nadmiar.  

Sylwia Sowa z Viessmann także proponuje podobne działania. Wyjaśnia w odpowiedzi na nasze pytania, że podczas obfitych opadów śniegu urządzenie może zostać zasypane, a to może ograniczyć jego wydajność. 

- Konieczne jest więc usuwanie śniegu z jednostki zewnętrznej, co zmniejszy nadmierne obciążenia w pompie ciepła. Usuwanie śniegu z wentylatorów czy innych elementów, takich jak strefa lameli wymiennika, zmniejszy nadmierne obciążenia w pompie ciepła, najlepiej do tego zastosować sprężone powietrze - wyjaśnia ekspert. 

Czy śnieg i stałą wilgoć szkodzi w jakikolwiek sposób jednostce zewnętrznej PC? 

Sowa wskazuje, że jednostka zewnętrzna charakteryzuje się wysokim stopniem szczelności i dopóki urządzenie pracuje prawidłowo jest odporne na działanie czynników atmosferycznych takich jak wilgoć. Podczas pracy pomp ciepła - powietrze/woda może dojść do oblodzenia parownika. W celu usunięcia tego oblodzenia parownik jest automatycznie odszraniany. Dlatego warto przed sezonem umówić się na profesjonalny przegląd instalacji - podkreśla producent. 

Zobacz również