Pompa ciepła w domu jednorodzinnym – koszty inwestycji i eksploatacji

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Pompy ciepła typu powietrze/woda zdobywają popularność wśród polskich inwestorów. Postanowiliśmy więc, na podstawie dostępnym w sieci kalkulatorów doborowych i symulatorów kosztów ogrzewania oraz w konsultacji z instalatorami takich systemów, przeanalizować przykład kosztów inwestycji i eksploatacji takiego systemu.

Redakcyjne założenia do analizy:

  •  Budynek jednorodzinny o powierzchni ok 140 m2 .
  •  W całym budynku położone jest ogrzewanie podłogowe.
  •  Budynek wyposażony w naturalną wentylację, grawitacyjną.
  •  W budynku mieszkają 4 osoby (2+2)
  •  Budynek posiada bardzo dobrą izolację termiczną.
  •  Założono, że moc obliczeniowa budynku wynosi 6,9 kW.

Koszty inwestycji – (pompa ciepła typu SPLIT, średniej klasy, cena uśredniona z kart katalogowych producentów)

Uśredniona cena pompy ciepła powietrze/woda typu SPLIT i podgrzewacz o pojemności 300 litrów to koszt około 18 900 zł.
Koszt montażu jednostki zewnętrznej, wewnętrznej z podgrzewaczem i armaturą zabezpieczającą to około 4 100 zł.
Sumarycznie, instalacja pompy ciepła wyniesie ok. 23 000 zł.

Chcąc kompleksowo obliczyć koszty instalacyjne, należy uwzględnić jeszcze dodatkowo koszty związane z systemem wentylacji. W przypadku pomp ciepła wystarczy komin wentylacyjny, budowany metodą tradycyjną. Koszt to około 226 zł.

koszt pompy ciepła


*wygenerowano w PIKTOCHART


Koszty eksploatacjisymulacja kosztów w programie VitoWP

Przeprowadzona symulacja, oparta o powyższe założenia (punkt biwalentny rzeczywisty -10°C) pozwoliła ustalić, że szacunkowy roczny koszt ogrzewania pompą ciepła typu SPLIT wynosi 2596 zł.
Według programu symulacyjnego ilość energii pobranej przez pompę ciepła na potrzeby ogrzewania wynosiłby ok.  9259 kWh/rok (z dolnego źródła 6 800 kWh/rok), a na potrzeby ciepłej wody użytkowej ok.  4186 kWh/rok (z dolnego źródła 2870 kWh/rok). Pobór energii przez pompę ciepła na potrzeby ogrzewania wynosiłby ok. 2 459 kWh/rok, a na potrzeby ciepłej wody użytkowej ok. 1316 kWh/rok.  SCOP na poziomie 3,53.


Jak podchodzicie do takich wyliczeń i symulacji? Zanim wyciągniecie wnioski, chcemy jeszcze napisać o tym, co mają do zaoferowania pompy ciepła, a co nie zawsze wynika w sposób bezpośredni.

Otóż pracują one w trybie pracy pogodowej, z nastawą charakterystyki krzywej grzewczej. Mogą pracować według ustalonych czasów indywidualnie ustawianych dla CO i CWU. Producenci oferują szereg aplikacji na smartfony, dzięki czemu użytkowanie jest bardzo wygodne.
Nie zapominajcie, że pompy ciepła posiadają możliwość realizacji chłodzenia pomieszczeń poprzez system ogrzewania podłogowego.
Z punktu widzenia użytkownika, warto zwrócić uwagę na fakt, że minimalna kubatura kotłowni z pompą ciepła to tylko 4,8 m3.

Źródło: Redakcja GLOBEnergia, VitoWp, Akademia Viessmann,

https://globenergia.pl/kociol-gazowy-czy-pompa-ciepla-koszty-inwestycyjne/

Zobacz również