Jest to mianowicie hangar lotniczy przystosowany do zgoła innych zadań, aniżeli „parkowanie” samolotów. W środku stoi wprawdzie niewielki samolot, ale stanowi on tylko ekspozycję ciekawie zaaranżowanego baru, w którym odbywają się imprezy i spotkania nie tylko miłośników skrzydeł. Odbywające się w tym miejscu imprezy podgrzewają atmosferę, mimo wszystko jednak, jak każdy budynek, i ten wymaga systemu ogrzewania.

Pompa ciepła w "hangarze lotniczym"

Pompa ciepła solanka/woda (po prawej stronie fotografii) zamontowana w hangarze lotniczym

Budynek ma około 120 m2 powierzchni użytkowej przy średniej wysokości 3,5 m. W całym obiekcie znajduje się niewidoczne dla gości baru ogrzewanie podłogowe, a odbiornikami wody użytkowej są zlewozmywak w barze, umywalka oraz prysznic w łazience. Takie budynki zwykle nie mają wydzielonego osobnego pomieszczenia, które spełniałoby wymagania kotłowni, a i o typowe media jest bardzo trudno. Z powyższych względów zdecydowano się tutaj na ekologiczne źródło ciepła – pompę ciepła typu solanka/woda o mocy grzewczej 10 kW – Vitocal 242-G BWT firmy Viessmann, której praca opiera się o energię cieplną pozyskaną z gruntu. Zintegrowany w pompie ciepła zbiornik wody użytkowej o pojemności 220 litrów i sporej wydajności bez problemu wystarcza do pokrycia zapotrzebowania na wodę użytkową.

Pompa ciepła wraz z całym osprzętem została zainstalowana w narożniku, w widocznej części sali barowej i jest dumą właściciela – warto przy tej okazji zaznaczyć, że nawet przy pustym barze praca pompy ciepła w żaden sposób nie zakłóca ciszy panującej w tym nietypowym budynku. Wybór urządzenia kompaktowego nie był przypadkowy. Właścicielowi zależało na zagospodarowaniu na te cele jak najmniejszej ilości miejsca – wliczając przyłącza po stronie hydraulicznej całość zajmuje mniej niż 1 m2 przy wysokości 2,07 m.

Montaż pompy ciepła i późniejsze jej uruchomienie miało miejsce na przełomie września i października 2012 roku. Szacowano, że zwrot nakładów inwestycyjnych na pompę ciepła nastąpi po około czterech latach. Poprzednie źródło ciepła stanowiła również pompa ciepła typu powietrze/woda, która miała niestety zdecydowanie za małą moc i przez większość roku pracowała ze wspomaganiem grzałek elektrycznych, przez co roczne koszty eksploatacji sięgały niemal 17 000 zł. Prawidłowo dobrana pompa ciepła typu powietrze/woda powinna gwarantować o wiele niższe koszty ogrzewania. Zakładając zapotrzebowanie roczne tej instalacji na poziomie 28 000 kWh/rok i roczny współczynnik efektywności pompy ciepła, który według symulacji w specjalistycznych programach powinien przekroczyć deklarowany przez producenta współczynnik COP, koszty powinny zamknąć się w kwocie poniżej 3800 zł.

Daniel Polak

PARTNER, Zielona Góra

Źródło: GLOBEnergia 1/2013

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia